Hírlevél feliratkozás
Wiedemann Tamás
2018. január 29. 13:02 Közélet, Világ

A német cégek annyira jól érzik magukat Magyarországon, hogy ha tehetnék, Orbán Viktorra szavaznának

Háromoldalas riportot közölt a Wirtschaftswoche című, német gazdasági hetilap a magyar, lengyel és cseh piacon működő német cégekről. Miközben rengeteg kritika éri a sajtószabadság korlátozása, az állami korrupció növekedése miatt a nyugaton tekintélyelvűnek tartott közép-kelet-európai kormányokat, a gazdasági élet szereplői teljesen elégedettek a helyzettel. Elképesztő profitot termelnek, a közbeszerzéseket sorra nyerik a helyi partnereikkel, és az állami támogatások is szépen csordogálnak, sőt az Európai Uniótól érkező források egy része is a külföldi hátterű nagyvállalati szektorban landol, éppen ezért érhető módon kevésbé aggódnak a demokratikus intézményrendszerek állapota miatt.

A profitmaximalizálás és a társadalmi felelősségvállalás komoly konfliktust okoz a térségben jelenlévő nagyobb vállalatcsoportoknak, mint a Siemens és a Volkswagen-csoport. A lap szerint ezek a vállalatok szépen csendben élvezik a gazdasági sikereket, miközben „értékeket” közvetítenek, ebben a semmitmondó PR-stratégiákhoz menekülnek. Senki sem akar „Orbán-rajongónak” tűnni, bár az is igaz, hogy nem is kritizálják a rendszert.

Uwe Schneider-Kühn, a Siebtechnik gépgyártó vállalat részlegvezetője évtizedek óta ismeri a magyar piacot. Szerinte nehéz kívülről Orbánt szeretni, de a gazdaságpolitikáját jónak tartja. Hasonló elismeréssel nyilatkozott Ulrich Bettermann, az OBO cégtulajdonosa, aki büszke a budapesti kormánnyal ápolt jó kapcsolatára. Az OBO tavaly óta ünnepelte 25 éves magyarországi jelenlétét, az ünnepségen a magyar miniszterelnök is beszédet mondott (ez látható a fenti képen).

A német nyelvű Budapester Zeitung főszerkesztője, Jan Mainka a lapnak azt mondta, hogy ha a német cégek választhatnának Magyarországon, 90 százalékuk Orbán Viktorra szavazna.

Hogy miért elégedettek ennyire a közepes méretű német cégek a jobboldali, populista pártok által irányított országban, arra Gabriel Brennauer, a Német-Magyar Kereskedelmi és Iparkamara egyik ügyvezetője válaszolt.

Ezeknek a vállalatoknak nem kell magyarázkodniuk a részvényeseik és a felügyelőbizottság előtt a politikai helyzetről, mint a nagy multinacionális cégeknek

– mondta Brennauer, aki azonban óvatosan hozzátette, hogy a kamara politikamentes szervezet. Ez egyébként igen jellemző a hazai helyzetre és a Wirtschaftswoche riportjának hangulatára, vagyis, ha minden rendben lenne, akkor a német kamarának nem kellene kihangsúlyozni, hogy politikamentes a szakmai szervezetük. (A Német-Magyar Ipari Kamara őszi konjunktúrajelentése szerint a magyarországi német cégvezetők 68 százaléka találta jónak, 29 százaléka pedig kielégítőnek a magyar gazdaság helyzetét, rossznak pedig csak 3 százalékuk.)

Az Orbán-dicséretet Arne Gobert ügyvéd tette teljessé, aki Magyarországon befektetni szándékozó külföldi ügyfelekre specializálódott. Szerinte Magyarország jogállam és Orbán demokrata.

Németországban a bajor Keresztényszociális Unión (CSU) kívül nincsen már olyan párt, amely megértené Magyarországot. A Nyugat kioktatását Berlinben arroganciának tartják, Orbán éppen ezért keres új szövetségeseket

– mondta Arne Gobert. A cikk szerint egyébként a német cégek arra számítanak, hogy az áprilisi országgyűlési választások után a magyar kormány Európai Unióval kapcsolatos kritikái csendesedni fognak, és nyugodtabb lesz a hangulat.

Ez megy a többi térsébeli országban is. Bernard Bauer, a Német-Cseh Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint például Csehországnak igen negatív a sajtója, ha közéleti témákról van szó, miközben a gazdasági sikerekről senki sem beszél. Pedig a gazdasági növekedés négy százalék feletti, a munkanélküliségi ráta pedig a legalacsonyabbak között van egész  Európában.

Természetesen a politikai klíma Kelet-Európában nem egyszerű, a cégeket azonban ez kevésbé érdekli, főleg akkor, ha tele vannak megrendelésekkel

– mondta Barnard Bauer a lapnak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Világ Német-Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Orbán Viktor Wirtschafts Woche Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.