Háromoldalas riportot közölt a Wirtschaftswoche című, német gazdasági hetilap a magyar, lengyel és cseh piacon működő német cégekről. Miközben rengeteg kritika éri a sajtószabadság korlátozása, az állami korrupció növekedése miatt a nyugaton tekintélyelvűnek tartott közép-kelet-európai kormányokat, a gazdasági élet szereplői teljesen elégedettek a helyzettel. Elképesztő profitot termelnek, a közbeszerzéseket sorra nyerik a helyi partnereikkel, és az állami támogatások is szépen csordogálnak, sőt az Európai Uniótól érkező források egy része is a külföldi hátterű nagyvállalati szektorban landol, éppen ezért érhető módon kevésbé aggódnak a demokratikus intézményrendszerek állapota miatt.
A profitmaximalizálás és a társadalmi felelősségvállalás komoly konfliktust okoz a térségben jelenlévő nagyobb vállalatcsoportoknak, mint a Siemens és a Volkswagen-csoport. A lap szerint ezek a vállalatok szépen csendben élvezik a gazdasági sikereket, miközben „értékeket” közvetítenek, ebben a semmitmondó PR-stratégiákhoz menekülnek. Senki sem akar „Orbán-rajongónak” tűnni, bár az is igaz, hogy nem is kritizálják a rendszert.
Uwe Schneider-Kühn, a Siebtechnik gépgyártó vállalat részlegvezetője évtizedek óta ismeri a magyar piacot. Szerinte nehéz kívülről Orbánt szeretni, de a gazdaságpolitikáját jónak tartja. Hasonló elismeréssel nyilatkozott Ulrich Bettermann, az OBO cégtulajdonosa, aki büszke a budapesti kormánnyal ápolt jó kapcsolatára. Az OBO tavaly óta ünnepelte 25 éves magyarországi jelenlétét, az ünnepségen a magyar miniszterelnök is beszédet mondott (ez látható a fenti képen).
A német nyelvű Budapester Zeitung főszerkesztője, Jan Mainka a lapnak azt mondta, hogy ha a német cégek választhatnának Magyarországon, 90 százalékuk Orbán Viktorra szavazna.
Hogy miért elégedettek ennyire a közepes méretű német cégek a jobboldali, populista pártok által irányított országban, arra Gabriel Brennauer, a Német-Magyar Kereskedelmi és Iparkamara egyik ügyvezetője válaszolt.
Ezeknek a vállalatoknak nem kell magyarázkodniuk a részvényeseik és a felügyelőbizottság előtt a politikai helyzetről, mint a nagy multinacionális cégeknek
– mondta Brennauer, aki azonban óvatosan hozzátette, hogy a kamara politikamentes szervezet. Ez egyébként igen jellemző a hazai helyzetre és a Wirtschaftswoche riportjának hangulatára, vagyis, ha minden rendben lenne, akkor a német kamarának nem kellene kihangsúlyozni, hogy politikamentes a szakmai szervezetük. (A Német-Magyar Ipari Kamara őszi konjunktúrajelentése szerint a magyarországi német cégvezetők 68 százaléka találta jónak, 29 százaléka pedig kielégítőnek a magyar gazdaság helyzetét, rossznak pedig csak 3 százalékuk.)
Az Orbán-dicséretet Arne Gobert ügyvéd tette teljessé, aki Magyarországon befektetni szándékozó külföldi ügyfelekre specializálódott. Szerinte Magyarország jogállam és Orbán demokrata.
Németországban a bajor Keresztényszociális Unión (CSU) kívül nincsen már olyan párt, amely megértené Magyarországot. A Nyugat kioktatását Berlinben arroganciának tartják, Orbán éppen ezért keres új szövetségeseket
– mondta Arne Gobert. A cikk szerint egyébként a német cégek arra számítanak, hogy az áprilisi országgyűlési választások után a magyar kormány Európai Unióval kapcsolatos kritikái csendesedni fognak, és nyugodtabb lesz a hangulat.
Ez megy a többi térsébeli országban is. Bernard Bauer, a Német-Cseh Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint például Csehországnak igen negatív a sajtója, ha közéleti témákról van szó, miközben a gazdasági sikerekről senki sem beszél. Pedig a gazdasági növekedés négy százalék feletti, a munkanélküliségi ráta pedig a legalacsonyabbak között van egész Európában.
Természetesen a politikai klíma Kelet-Európában nem egyszerű, a cégeket azonban ez kevésbé érdekli, főleg akkor, ha tele vannak megrendelésekkel
– mondta Barnard Bauer a lapnak.
Közélet
Fontos