Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2017. november 3. 06:53 Közélet, Vállalat

Ha egy rádió nem megfelelő kézben van, nem számít a közpénz

Néhány éven belül másodszor dob el politikai okokból százmilliókat az állam a rádiós piacon. Múlt héten írtuk meg, hogy az egykor MSZP közeli, de állami hirdetések hiányában összeomló Neo FM-et üzemeltető FM1 Zrt. a felszámolási eljárás után tartozásainak csak töredékét fizeti ki. A legtöbb pénzzel pedig állami szerveknek lógott a társaság: csak a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 900 millió forintot bukik.

Az NMHH most ugyanekkora nagyságrendű bevételről mond le csak azért, hogy ne a korábban Simicska Lajos üzleti körének érdekeltségébe tartozó Class FM szóljon az egyetlen megmaradt országos frekvencián. A Class korábbi sávja lassan már egy éve néma, és ez még jó ideig így is marad. Bár az új tendert – némi jogi huzavona után – már kiírták, jövő héten pedig be is érkezhetnek a pályázati anyagok, a szektorban azonban úgy számolnak: 2018 nyara előtt biztos nem kötik meg a szerződést a nyertessel.

Ez pedig alsó hangon 700-800 millió, rosszabb esetben 1,5 milliárdot is meghaladó kárt okoz. Egy országos kereskedelmi rádiós frekvencia ugyanis nagyon értékes dolog. Az új tenderen az NMHH például évente félmilliárd és 830 millió forint közötti médiaszolgáltatási díjat határozott meg. Tehát ha sikerül egyből a Class elhallgatása után hasznosítani a sávot, akkor a most némaságban töltött másfél év alatt 1-1,5 milliárd forintnyi bevétel is befolyhatott volna.

Ennél valószínűleg némileg kevesebbet hozott volna, ha marad a Class, de a kiesés ehhez a verzióhoz képest is százmilliós nagyságrendű. A pontos összeget azért nem lehet megmondani, mert az érintettek üzleti titokként kezelték, hogy mennyit fizet az NMHH-nak a rádiót működtető Advenio Zrt. A társaság éves beszámolójában ugyanakkor szerepel egy évi 460 millió körüli „műsorszolgáltatói díj”, ami reálisnak tűnik. Ez alapján jön ki másfél évre a fent említett 700 milliós összeg.

Erről a pénzről pedig – a korábbi gyakorlatot ismerve – egyáltalán nem kellett volna lemondani a médiahatóságnak, ha nincs rá politikai szándék.

Az emlékezetes Orbán-Simicska összeveszésig mindenki úgy számolt, hogy a Class FM 2021-ig biztosan szólni fog. Az Advenio ugyanis az FM1 Zrt-hez hasonlóan (egy erősen vitatott pályázat során) 2009-ben nyerte el az országos frekvenciát. Bár az eredeti szerződésük csak 2016-ig szólt, ezt elvileg öt évvel meg lehetett hosszabbítani. Nem csak a tulajdonosi kör és a Fidesz erős kapcsolata miatt tűnt ez biztosnak, hanem azért is, mert az NMHH hasonló esetekben, ha nem is automatikusan, de jellemzően hosszabbított.

Az összeveszés után azonban borult minden, és néhány hónapon belül egyértelművé vált, hogy megpróbálják kicsavarni az országos frekvenciát Simicskáék kezéből. Az NMHH sorra osztotta ki a bírságokat a rádiónak, nem ritkán olyan kihágásokért, amilyeneket a korábbi években elnéztek a Class FM-nek. Bár tavaly májusban fél évvel a hét éves szerződés kifutása előtt Simicska Lajos üzleti köre eladta a céget Michael McNutt amerikai befektetőnek, a médiahatóság biztosra akart menni, és nem adta meg az újabb öt évet a Class-nak.

Elvileg azonban még hosszabbítás nélkül sem kellett volna törvényszerűen lemondani a több 100 millió forintnyi bevételről. A pályáztatás idejére ugyanis köthettek volna ideiglenes szerződést az Advenioval. Ezt az NMHH korábban – épp azért, hogy befolyhasson a pénz – szinte mindig megtette. Még a hatósággal sokáig perben álló, és az állami szervtől jelentős kártérítést követelő Klub Rádió is szólhatott ideiglenes megállapodással akkor, amikor papíron már nem volt frekvenciája.

Ezúttal azonban ez sem történt meg, az ideiglenes szerződést fel sem ajánlották. Ennek jogalapját pedig épp a korábbi hónapokban kiszabott büntetések adták meg, amik miatt azóta is perben állnak a felek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat Advenio Zrt. Class FM NMHH Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. március 31. 11:06 Közélet

Törlik az ezermilliárdos brazil kamukötvényt birtokló céget, mert nincs bankszámlája

Elrendelte a Brasil Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.