Miskolcon nyitja meg első külföldi gyárát egy elektronikai berendezéseket gyártó kínai cég, a Ten Pao. A kínai cég vezetői Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) államtitkárának társaságában nyitották meg múlt héten a 2600 négyzetméteres gyárat a miskolci Déli Ipari Parkban. A bejelentés szerint a Ten Pao 4,5 milliárd forintot tervez befektetni Miskolcon, és 2021-ig 300-ra növelné az ott dolgozók létszámát.
A beruházásról korábban semmilyen hír nem jelent meg az interneten. A Ten Paót 1979-ben alapították Hongkongban. A miskolci üzemben elektromos töltőállomásokat, nyomtatott áramköröket és automata kapcsolókat fognak gyártani. Az MTI szerint a gyárat azért Miskolcon hozták létre, mert legfontosabb ügyfeleinek többsége kelet-európai.
A KKM háttérintézménye, a Nemzeti Befektetési Ügynökség honlapja szerint a Ten Pao üzem elsősorban a szintén miskolci Boschban gyártott elektromos kéziszerszámaiba gyárt akkumulátorokat. Az MTI szerint a kínai cég a magyar kormány és a miskolci önkormányzat által biztosított kedvezményei miatt is választotta Magyarországot.
Az nem derül ki sem Miskolc, sem a kormány honlapjáról, hogy mivel és hogyan támogatták a beruházást. A miskolci polgármesteri hivatal kérdésünkre azt írta, hogy a Ten Pao valamennyi kedvezményt kap az iparűzési adójára, ahogy minden olyan cég, amely az ipari parkba települ be. Ezen kívül engedélyezési folyamatokban és munkaerő toborzásban is segítik a céget, és a dolgozók bejárásának könnyítése miatt egy utcát is felújítanak. A Miniszterelnökség nem válaszolt arra, hogy mivel támogatta a beruházást.
A Magyar Közlönyben szeptemberben annyi jelent meg, hogy az idén januárban alapított Ten Pao Electronics Hungary Kft. megfelel a költségvetési támogatások szempontjából a törvényi előírásoknak, azaz átlátható szervezetnek minősül. Erre minden bizonnyal amiatt volt szükség, mert a cégregiszter alapján egy Brit Virgin-szigeteki offshore cég a tulajdonosa.
A Fidesz korábban erősen támadta az offshore cégeket, és amiatt is érdekes, hogy most egy offshore-hátterű céget támogat a kormány, mert a 444 pár napja írt arról, hogy a magyar nagykövetségek is üzletelhetnek offshore hátterű cégekkel egy törvényjavaslat szerint.
(MTI Fotó: Vajda János)
Közélet
Fontos