Nem lesz megfizethető lakhatás, amíg ilyen kevés lakás épül
Mindössze 1820 új lakásépítési engedélyt adtak ki Budapesten idén július és szeptember között, ami azt jelzi, hogy a fővárosban a harmadik negyedévben sem nőtt meg az építési kedv.
Miért fontos ez? Darabszámra és értékre is Budapest az ország legnagyobb ingatlanpiaca, ám az év első kilenc hónapjának adatai szerint épp itt van éves szinten a legnagyobb visszaesés.
Számokban: a KSH friss adatai szerint Budapesten idén szeptember végéig 3391 új lakásra adtak ki építési engedélyt, ami éves szinten 33,5 százalékos visszaesés. Tavaly ugyanekkor 5101, 2022-ben pedig 8400 volt az új engedélyek száma.
Fejér vármegye 27, Békés 25,5, Csongrád-Csanád pedig 23 százalékos mínuszban van, de mivel ezek alapvetően sokkal kisebb piaci egységek (ötöde-tizede a fővárosnak), az országos adatokban (-2,3%) kevésbé jelentősek.
Szintén kisebb a jelentősége annak, hogy a legnagyobb, egyenesen extrém (415,7%) növekedést Tolna megye érte el, mert ezt szinte teljesen Paks mindössze 380 új építési engedélye okozta.
Csak a beruházási boom közepén lévő Debrecen, illetve Pest vármegye, vagyis a fővárosi agglomeráció mutat egészséges növekedést a jelentősebb bázisról induló térségek közül.
Alulnézet: az átadott új lakások száma 19 százalékkal csökkent, 8709-re; míg a budapesti 2761 lakás 15 százalékos visszaesés az első kilenc hónap során.
Ahogy az Ingatlan.com értékelése írja, a kereslet viszont 26 százalékkal nőtt, ezért nem csoda, hogy az árak folyamatosan emelkednek. Az átlagos négyzetméterár Budapesten már 1,38 millió forint, a legnagyobb újlakás-kínálattal rendelkező kerületek közül a XIII.-ban pedig majdnem 1,5 millió.
Mi várható? A keresletnövekedésre a piac új beruházások indításával válaszolhat, azaz idővel javulhatnak az építési számok.
Ez azonban középtávon csak akkor nyomhatja lefelé az árakat, ha a volumene nagy lesz, a lakosságnál ugyanis jelentős mennyiségű pénz szabadulhat fel, amit eddig állampapírban tartott, illetve a hosszú távú befektetések átmeneti lakáscélú felbontási lehetősége is stimulálhatja a piacot.
Ezeket a forrásokat azonban az ingatlanfejlesztők könnyen beárazhatják, ha nem alakul ki erősebb kínálati verseny.
1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.
A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.