Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2024. augusztus 29. 15:08 Adat, Élet

Budapest a túlturizmus felé halad, miközben a belföldi idegenforgalom csak döcög

Júliusban ismét csökkent éves összehasonlításban a belföldi vendégek és az általuk eltöltött éjszakák száma Magyarországon, miközben a külföldieké dinamikusan emelkedett – derül ki a KSH friss adataiból.

Miért fontos ez? A koronavírus-járvány után magára talált a turizmus, de a belföldi vendégek szerepe egyre csökken, a magyarok vagy nem nyaralnak-telelnek, vagy külföldre mennek, így az ágazatnak egyre inkább a külföldiekre kell építenie.

Számokban: júliusban 1,3 millió belföldi vendég összesen 3,9 millió éjszakát töltött a magyarországi szálláshelyeken, ez 0,5 és 0,3 százalékos csökkenés, miközben a külföldiek adatai (1 millió vendég, 2,8 millió éjszaka) közelítenek ehhez, és növekednek (11 és 5,4 százalékos emelkedés).

Felülnézet: a koronavírus-járvány vége óta a belföldi turizmus egyre alacsonyabb vendégszámokat hoz, így a nyári főszezonban a külföldiek száma egyre jobban közelít a magyarokéhoz, az utóbbi teleken pedig el is érte azt.

  • A vendégéjszakák számában az elmúlt télen és tavasszal a külföldiek már minden hónapban felülmúlták a magyarokat.

Alulnézet: Budapest helyzete jelentősen eltér az országos összesítéstől, mert a fővárosban a belföldi vendégek száma szezontól függetlenül viszonylag állandó, a külföldiek viszont szezonális hullámzással egyre több éjszakát töltenek a városban.

  • A budapesti csúcsot tavaly augusztus tartja, akkor 888 ezer külföldi vendégéjszakát rögzített a statisztika, de az idei július alapján ez megdőlhet ebben a hónapban. (Bár a tavaly augusztusi számokat az atlétikai világbajnokság is megnyomta.)

Tágabb kontextus: a fenti számok tükrében különösen érdekes a rövid távú szálláskiadás (tipikusan Airbnb és Booking) szabályozása körüli új vita, hiszen ezek korlátozása épp a külföldi vendégforgalmat érintené leginkább.

Mi várható? Valószínű, hogy a túlturizmus fogalma egyre gyakrabban kerül majd szóba Budapest esetében is. Ennek egyelőre nincs pontosabb meghatározása, de az Economist például az évente egy lakosra jutó külföldi vendégek számát vizsgálva állította fel az alábbi rangsort, amelyre mi tettük fel Budapestet*4,858 millió külföldi érkezett, a város lakossága 1,756 millió..

  • A legtöbb külföldi érkezést ugyan Londonban és Tokióban mérték (20 és 17 millió fő 2023-ban), de ezek sokkal nagyobb lakosságú városok, így a fajlagos terhelés kisebb volt. Igaz, a turisták döntő része a látványosságok körzetét terheli (vagy épp annak hoz üzletet) leginkább, azaz a kiterjedt városokban is erősen koncentrálódik a jelenség.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKözép-európai rekorder lett Budapest, de már láthatáron az Airbnb-szigorításLakosságarányos szálláshelyek száma alapján és forgalomban is régiós vezető lett Budapest, ahol a járvány után nem lett semmi az Airbnb szigorításából. Most újra nekifutnának.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Élet Budapest túlturizmus turizmus vendégéjszaka Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Torontáli Zoltán
2025. március 31. 12:18 Adat

Az EU-ban csak a bolgár és a román dolgozó munkája olcsóbb a magyarénál

Bulgáriában 11, Romániában 12,5, Magyarországon pedig 14 euró volt 2024-ben az egy órára jutó teljes munkaerőköltség. Szlovákia, Csehország és Lengyelország ennél egy szinttel magasabb sávban van.

Hajdu Miklós
2025. március 28. 13:29 Adat

Olyasmiről árulkodhat a rekordalacsony születésszám, amiről a kormány hallani sem akar

Ha folytatódik a kedvezőtlen tendencia, az arra utalhat, hogy a családtámogatások csak előrehozták az amúgy is tervezett gyermekek megszületését.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.