Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2023. május 20. 13:02 Élet

A távoktatás csak rontott a gyerekek szövegértésén

10 évvel ezelőtti szintre estek vissza a magyar ötödik osztályosok szövegértési képességei az elmúlt években egy nemzetközi oktatási felmérés, a PIRLS nemrég közzétett, 2021-re vonatkozó eredményei szerint.

Számokban: a Progress in International Reading nevű felmérésben a magyar diákok átlagos eredménye 2021-ben 539 pont volt, 15 ponttal kevesebb, mint 2016-ban, és pontosan ugyananyi, mint 2011-ben.

  • Hosszabb időtávon viszont egyértelmű trend nincs, ahogy az a fenti ábrán is látszik.

10 ország ért el Magyarországnál jelentősen jobb eredményeket a mérésben részt vevő 57 ország közül, ebben a mezőnyben a magyar eredmények átlag felettiek.

  • A környező országok eredményei hasonlóak vagy rosszabbak, regionálisan egyedül Horvátország emelkedik ki (557 ponttal).

A jó társadalmi hátterű és a hátrányos helyzetű diákok eredményei között hatalmas volt a különbség (átlagban 582, illetve 462 pontot értek el a teszten).

  • A kiváló teljesítményt elérők aránya hasonló, viszont a leszakadók aránya nagyobb Magyarországon más országokkal összehasonlítva.

A gyengébb eredményeket részben a járvány miatt elrendelt távoktatás magyarázza: 24 országban csökkent a teljesítmény, 13-ban stagnált, de volt 11 ország is, ahol javult.

Miért fontos ez? Ha több diák sajátítaná el az alapkészségeket az iskolában, az jelentős gazdasági előnyökkel járna Magyarország számára – erről beszélt pár hónapja Eric Hanushek, a Stanford Egyetem oktatáskutatója az MTA-n tartott előadásában.

Felülnézet: Sokat számít, hogy a PIRLS-felmérést 4. és 5. osztályban végzik el, a 15 éves korban végzett PISA-felmérés szerint ugyanis szövegértésben Magyarország jóval az OECD-átlag alatti eredményeket szokott elérni.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet általános iskola digitális oktatás oktatás PIRLS-teszt szövegértés Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Vermes Nikolett
2024. november 17. 06:09 Élet

Milyen esélyekkel indul egy elhagyott csecsemő a magánkórházban születetthez képest?

Szerető családban eltűnhetnek a kezdeti viszontagságok következményei, de fontos, hogy minél kevesebb időt töltsenek átmeneti körülmények között.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.