Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2020. július 25. 19:16 Élet

Semmiképpen ne dolgozzon a nyaralás alatt, aki nem az önuralom nagymestere

Ne dolgozz a nyaralás alatt, de komolyan. Ezt a címet adta a Harvard Business Review annak az írásnak, amelyben egy nemrég végzett saját felmérés adatait mutatja be. A munka és a szabadidő szétválasztásának vagy éppen egybefolyásának ma már könyvtárnyi irodalma van, és tudjuk, hogy milyen sokféle csapdát rejt a határok eltűnése, a HBR azonban most egy újabb szempontot hoz be a témába.

A felmérés ugyanis egyértelműen azt mutatja, hogy a szabadidőben való munkavégzés egy nagyon fontos elemet befolyásol: csökkenti a belső motivációt. Belső motiváció alatt a HBR azt érti, hogy a munkavállaló mennyire érzi érdekesnek, élvezhetőnek és értelmesnek a feladatait.

Az emberek döntő többsége beskatulyázza, azaz kategorizálja az időt. A munkavégzés igazi kezdete hétfő reggel van, a hétvége vagy a nyaralás pedig a szabadidő levakarhatatlan címkéjét kapja. Amikor valaki a szabadidejében (vagy legalábbis az azzal a címkével ellátott időszakban) dolgozik, akkor belső ellentmondásba kerül, mert a természetes várakozásai nem egyeznek a megtapasztalt valósággal (elvileg pihennie kéne, de mégis dolgozik).

A HBR szerint ez az a konfliktus, ami csökkenti a munkavégzés érdekességét, élvezhetőségét, és a felmérés azt is megmutatta, hogy ez a jelenség független a munka típusától vagy akár a jövedelmi, családi körülményektől.

Természetesen nem csak a belső, hanem a külső motivációs tényezők is fontosak. A munka után kapott jövedelem, a család megfelelő életszínvonalának biztosítása, vagy a szakmai elismerések megszerzése erősen motiválhat valakit arra, hogy szabadidejében is dolgozzon. Csakhogy a kutatás szerint ezek a külső tényezők sok esetben nem tudják ellensúlyozni a belső motiváció elvesztése miatti negatív hatásokat. A végeredmény tehát a legtöbb esetben ilyenkor is az, hogy a munkavégzés élvezhetősége csökken, és ez végső soron alááshatja a normál munkaidő alatti motiváltságot is.

A probléma egyetlen megoldása a HBR szerint az, ha a munkavállaló a fejében átcímkézi az időt, vagyis átteszi a szabadidős skatulyából a munkaidő skatulyájába – feltéve, hogy erre tényleg képes. A munkaadónak pedig az az érdeke, hogy a munkavállalója ne dolgozzon azokban az időszakokban, amelyek a szabadidő kategóriában vannak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet felmérés motiváció munka munkaadó munkavállaló szabadidő szabadság Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Stubnya Bence
2025. március 26. 06:01 Élet, Vállalat

Temetik az otthoni munkát, de éppen most alakul ki a mindenki számára hasznos formája

Szigorításról szólnak a hírek, pedig stabilizálódik a távmunka szerepe, és egyre inkább látszik, hogy hány irodai nappal kerülhetők el a hátrányai.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.