Hírlevél feliratkozás
Avatar
2020. január 20. 14:09 Élet

Tízszer annyit keres egy átlagos magyarországi focista, mint egy átlagos magyar

(A cikk eredetileg az Mfor.hu-n jelent meg.)

Átlagosan egy magyar focicsapat a 2018-as évben 5,3 millió eurót költött el fizetésekre, vagyis az akkori év végi árfolyamon számolva 1,7 milliárd forintot – derül ki az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) nemrég kiadott üzleti jelentéséből. A dokumentumból kiderül még, hogy a vizsgált évben a korábbinál kissé lassabb ütemben emelkedtek idehaza a bérjellegű kiadások, amivel mégis több helyet sikerült feljebb lépnünk a ranglistán.

A 2018-as 16 százalékos növekedésnek köszönhetően az európai ligák rangsorában a 21. helyet szerezte meg Magyarország az előző évi 23. után. A fejlődés az elmúlt néhány év viszonylatában megkérdőjelezhetetlen:

2015-ben a ranglista 24. helyén szerepelt hazánk, az akkori 42 millió euró után 2018-ban már 64 milliót költött az élvonal fizetésekre, az egy klubra vetített átlagos bérköltség pedig 3,5 millió euróról 5,3-ra növekedett.

A kimutatott 16 százalékos növekedés az adóváltozások tükrében jelentősnek nevezhető, és arra enged következtetni, hogy a jogszabályi változások által elért megtakarításon felül is jócskán növekedtek a fizetések. Mert, hogy 2017 szeptemberétől lépett életbe a fideszes Tiba István javaslata – akinek neve mellesleg a balmazújvárosi fociklubbal forrt össze -, miszerint a sportvállalkozás mentesüljön a sportoló bére után fizetendő ekho teljesítése alól.

Így 2018 volt az első olyan üzleti év, amikor akár milliárdos megtakarítást is realizálhattak a klubok ennek köszönhetően. A mentesülés által nyert forintokkal ugyanis jó eséllyel a focisták fizetését egészítették ki a béremelésen túlmenően. Emellett a bérek további szárnyalását teszi lehetővé a 2018 végén elfogadott törvénymódosítás. A kormány ugyanis megnövelte az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás felső határát, 250 millió forint éves juttatás helyett már 500 millióig lehet ezt az egyszerűsített adózási formát választani.

Ennek során a magánszemély – jelen esetben a sportoló – 15 százalékos ekhót fizet a bruttó béréből szemben a hagyományos adózás 33,5 százalékával. A sportvállalkozások pedig elméletileg 17,5 százalékot fizetnének, ha nem mentesítették volna ezen kötelezettségtől. Minden esély megvan tehát arra, hogy a bérnövekedés üteme a 2019-es pénzügyi évben is hasonló mértékű legyen, így pedig jó eséllyel a magyar NBI bekerül az európai ligák top 20-as mezőnyébe.

Az UEFA jelentése szerint 2018-ban tehát 16 százalékkal, 8 millió euróval 64 millióra, vagyis a 2018 végi 321 forintos árfolyamon számolva 20,5 milliárd forintra emelkedtek a bérkiadások az NBI-es kluboknál. Ebből egy átlagos magyar csapatra éves szinten 5,3 millió euró, azaz 1,7 milliárd forint jutott.

 

Ugyan a magyar csapatok mögött álló gazdasági társaságok éves beszámolójából kiderül, hogy személyi jellegű ráfordításként mennyit költenek el, a közzétett dokumentumok a legtöbb esetben nem fedik fel, hány sportolót foglalkoztat az adott társaság. Az eredménykimutatásban feltüntetett személyi jellegű ráfordítások, ezen belül a bérköltség ugyanis minden egyes alkalmazott költségigényét magába foglalja. Igaz, a kiegészítő mellékletben van olyan klub, mely külön feltünteti a sportolók létszámát és a rájuk eső bérköltséget, ez távolról sem nevezhető általános gyakorlatnak.

Az UEFA jelentése azonban elárul egy nagyon fontos adatot, mégpedig azt, hogy a teljes bérköltségből mekkora rész esik a játékosokra. Ennek aránya 2018-ban a korábbi 75 százalék után 76,5 százalékra emelkedett, az egyéb alkalmazottakra pedig értelemszerűen a bérköltség 23,5 százaléka. Ennek tükrében egy átlagos magyar csapatnál a focisták bére éves szinten 1,3 milliárd forintot emésztett fel, vagyis havi 108 millió forintot.

A Transfermarkt adatai alapján az NBI-es csapatok átlagos létszáma 33 fő volt, ami azt jelenti, hogy

egy magyar focista az NBI-ben 2018-ban havi bruttó 3,3 millió forintért rúgta a bőrt. Ez az akkori nemzetgazdasági átlagkeresetnek kereken a tízszerese.

Miközben a magyarországi átlagos bérszínvonalat tekintve gyakori kritika annak lemaradása az uniós és régiós viszonyokhoz képest, a focisták fizetését sikerült néhány év alatt felzárkóztatni.

Ha az egy klubra eső átlagos bérkiadást nézzük, akkor a magyar NBI-es klubok 5,3 milliós költségénél már csak az ukrán és a lengyel csapatoknál magasabb az ilyen jellegű kiadás, sorrendben 7, illetve 5,8 millió euró. Néhány évvel ezelőtt, 2015-ben viszont még a horvátok is előttünk voltak, és pont ugyanannyi átlagos bérköltség jutott egy román klubra is, mint a magyarra, 3,5 millió euró.

Az eltelt néhány évben viszont miközben a magyar költés 5,3 millióra növekedett, addig a horvátoknál kisebb mértékű növekedés volt (4,2 millióról 5 millióra), a románoknál pedig szinte stagnált ez a tétel (3,5 millióról 3,7-re nőtt a költés 2018-ra).

A focisták átlagos fizetéseit nézve a régió középmezőnyében szerepel ma már a magyar első osztály. Az átlagos bért illetően ugyanis nem mindegy, hogy egy-egy klub hány játékost foglalkoztat. A Transfermarkt adatai alapján a magyar bajnokság ebből a szempontból a régió élén áll, a csapatoknál átlagosan 33 játékos van, mögöttünk megosztva a második helyen a román és a lengyel klubok szerepelnek 30-30 focistával. A játékosok átlagos száma alapján a legjobb fizetéseket 2018-ban

  • az ukrán bajnokságban lehetett elérni, átlagosan havi bruttó 5,5 millió forintot,
  • ezt a lengyel élvonal követi 3,9 millióval,
  • a dobogó legalsó fokára a cseh liga került 3,7 milliós átlagos bruttó fizetéssel.

A magyar 3,3 millió forintos átlagbér egyáltalán nem lóg ki a régióból, ráadásul ha a klubok optimálizálnák a játékosállományukat és minimálisan csökkentenék a teljes létszámot, azt a régiós átlaghoz közelítenék, akkor a magyar focisták átlagos bére még magasabb lehetne. 28 fős – régiós átlagnak megfelelő – kerettel számolva már 3,8 millió lenne az átlagos bér, amivel a régió harmadik legmagasabbja lehetne.

Önmagában az a tény, hogy a fizetések régiós szintre kerültek, még semmi gond nincsen. A nagyobb probléma, hogy mindez nem piaci alapokon nyugvó működésnek köszönhető. Sokkal inkább a kormányzati beavatkozások (lásd adózási könnyítések), a klubok mögött álló, közbeszerzéseken felhízlalt NER-lovagok pénztárcájának és néhány milliárdnyi költségvetésből közvetlenül vagy terelve érkező közpénznek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Stubnya Bence
2025. március 26. 06:01 Élet, Vállalat

Temetik az otthoni munkát, de éppen most alakul ki a mindenki számára hasznos formája

Szigorításról szólnak a hírek, pedig stabilizálódik a távmunka szerepe, és egyre inkább látszik, hogy hány irodai nappal kerülhetők el a hátrányai.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.