Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2020. január 16. 12:12 Élet

Kiderült, mikor érezzük magunkat legrosszabbul életünk során

Az emberek boldogságérzete 47-48 éves korukban éri el a mélypontját – állapította meg egy 132 ország felméréseit összegző brit kutatás.

David Blanchflower, a Dartmouth College professzora a jóllét és az életkor összefüggésére vonatkozó adatokat tanulmányozta. Ezekből azt állapította meg, hogy a boldogság, avagy az élettel való elégedettség mindenhol nagyjából U alakú, függetlenül a válaszadók végzettségétől, munkaerőpiaci helyzetétől és attól, hogy házasok-e.

Az eredmények szerint a mélypont a fejlett országokban – Magyarország is annak számít – 47,2 éves korban következik be, míg a fejlődőkben pontosan egy évvel később. Ez tehát arra utal, hogy nem csak legenda az életközépi válság létezése, legalábbis abban az értelemben, hogy általában nem érzik magukat annyira jól az emberek, mint az említett kor előtt és után.

„A görbe alakja független attól, hogy egy országban a medián jövedelem magas vagy alacsony, és attól is, hogy általában meddig élnek az emberek” – írta a szerző.

Ahogy a Bloomberg cikkében olvasható, az emberek szubjektív jóllétével kapcsolatos eredmények egyre fontosabbak gazdasági szempontból is.

„A globalizáció kedvezőtlen hatásai által sújtott közösségek alkalmazkodóképességét a válság megviselte, és különösen nehezen birkóznak meg egy sokkal azok, akik kevés tartalékkal rendelkeznek, és az életközépi válság miatt is sérülékenyek”

– írta egy másik, szintén a napokban megjelent tanulmányában a korábban az angol jegybanknál is dolgozó szerző.

Ez a leírás vonatkozhat például azokra az amerikai gyári munkásokra, akik a gyártás Kínába telepítése és/vagy az automatizáció miatt veszítették el az állásukat. Ha nincsenek pénzügyi tartalékaik, és az említett életkorban vannak, különösen nehezen birkóznak meg ezzel a helyzettel. De a rendszerváltás után idehaza is több ehhez hasonló időszak volt, elég a szocialista gyáripar összeomlására, majd a 2008-as válság okozta tömeges elbocsátásokra gondolni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMi kellene ahhoz, hogy a magyarok kétszer boldogabbak legyenek?Matolcsy György kétszeresére emelné a boldogság indexünket, ami jól hangzik, de ha komolyan vesszük, akkor a lehetetlent súrolja. Kisebb korrupcióval mindenesetre boldogabbak lennénk.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet boldogság életközépi válság válság Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Stubnya Bence
2025. március 26. 06:01 Élet, Vállalat

Temetik az otthoni munkát, de éppen most alakul ki a mindenki számára hasznos formája

Szigorításról szólnak a hírek, pedig stabilizálódik a távmunka szerepe, és egyre inkább látszik, hogy hány irodai nappal kerülhetők el a hátrányai.

Fontos

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?