Hírlevél feliratkozás
Katona Hajnalka
2019. február 21. 17:27 Élet

Nem véletlenül ragaszkodnak politikusok a bukó projektjeikhez

Biztos veled is megesett már, hogy hoztál egy rossz döntést, de csak azért is beleálltál és végigvitted. Emiatt hordanak az emberek olyan ruhát, ami nekik sem tetszik, és emiatt nem vitte vissza azonnal Rachel az ezer dolláros kopasz macskát a Jóbarátokban. Akkor viszont valamivel nagyobb baj van, ha a politikusaink viselkednek így. De vajon csak az ő hibájuk, hogy néha akkor is ragaszkodnak egy-egy ötlethez, ha kiderül róla, hogy semmi értelme?

Venkataraman Bhaskar és Thomas Caroline elméleti modellel mutatja meg, hogy a túlzottan magabiztos politikusok hajlamosak folytatni a rossz politikai projekteket, mivel ellenkező esetben veszítenek a tekintélyükből. Ezzel még nem is mondanának sok újat, de arra is rámutatnak, hogy akkor is a folytatás mellett fog dönteni, ha csak a választók feltételezik a vezetőről, hogy túl magabiztos.

Modelljük a játékelmélet segítségével mutatja meg, hogy mik a választók és a döntéshozó optimális döntései. Feltételezik, hogy a politikai vezetőknek fontos, hogy jól sikerüljön a projekt, de az is, hogy a választók felé ne veszítsenek a jó hírnevéből. Érthető módon szeretnék, ha a következő ciklusra is megválasztanák őket, amihez az kell, hogy minél pozitívabb vélemény alakuljon ki róluk.

Itt nem foglalkoznak a politikusok választási programjával, vagyis a választó előzetesen nem azért szavazott a döntéshozóra, mert pozitív a véleménye a tervezett projektről. Ellenben a magabiztos politikusok nagyobb esélyt látnak a sikerre, mint a pártatlan választó. Ilyenkor, még ha a projekt várható sikeréről rossz híreket is kap, akkor sem fogja leállítani, hacsak nem vár egyértelmű kudarcot. Mivel kezdeti optimizmusa tartja magát, és abban reménykedik, hogy még kibekkelheti a dolgot, folytatja és próbálja menteni a menthetőt. Fontosabb, hogy kisebb eséllyel, de megvédje a becsületét, mint hogy a biztos bukást válassza. Ha magabiztossága nem torzítaná a hozzáállását, akkor ezen a ponton már tudná, hogy rosszabb ötlet folytatni a projektet, mint abbahagyni, mert nem fogja vele elérni a kívánt sikert.

Sokkal érdekesebb azonban, hogy

elég, ha azt gondolják a politikusról, hogy magabiztos: ekkor ugyanúgy fog dönteni, mintha valóban az lenne.

Ez azért van, mert azzal, hogy feltételezi a választó (és ezzel el is várja a politikustól), hogy magabiztos legyen, belekényszeríti őt a rossz döntés folytatásába. Játékelméleti fogalmakkal élve, ha a választó azt gondolja, hogy olyan játékot játszanak, ahol a politikus magabiztos, akkor a politikusnak is bele kell mennie a játékba, és ezt a verziót kell játszania. Ha monopolizunk, és mindenki úgy játssza, hogy a parkolóra lépő játékos megkapja az addig befizetett adót, akkor hiába tudjuk, hogy nem ez a szabály, mi is jobban járunk, ha belemegyünk, különben hátrányba kerülünk.

A szerzők tehát megmutatták, hogy fontos következményei vannak a politikusok felé támasztott elvárásainknak. Ők Mao Ce-tungot és a kínai éhezést, illetve Margaret Thatcher adópolitikáját hozzák példának, de tudjuk, hogy nem kell időben messzire menni, hogy példát találjunk túlzottan magabiztos vezetőkre. A cikk tanulsága, hogy olyan környezetben, mint Oroszország vagy Magyarország, ahol történelmi gyökerei vannak annak, hogy erős és magabiztos vezetőt várunk az ország élére, a vezetőket a saját elképzeléseink formálják, így nem lesznek hajlandóak elállni a valószínűleg veszett ügyeiktől.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet játékelmélet magabiztosság tudomány Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Stubnya Bence
2025. március 26. 06:01 Élet, Vállalat

Temetik az otthoni munkát, de éppen most alakul ki a mindenki számára hasznos formája

Szigorításról szólnak a hírek, pedig stabilizálódik a távmunka szerepe, és egyre inkább látszik, hogy hány irodai nappal kerülhetők el a hátrányai.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.