Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2019. január 12. 13:19 Élet

Évente 11-szer mennek orvoshoz a magyarok, és ez nem világrekord

Nemzetközi összevetésben is kifejezetten sokszor konzultálnak orvosukkal, illetve orvosaikkal a magyarok. Az OECD – sajnos nem annyira friss, 2016-os – adatai szerint évente átlagosan 11,1-szer kérünk tanácsokat egészségügyi szakemberektől rendelőkben, kórházakban vagy akár otthon. A szervezet gyűjtésében ez a negyedik legmagasabb érték, csak Szlovákia, Japán és Dél-Korea végzett előttünk. A rekorderek egyébként a koreaiak, ők minden harmadik héten felkeresnek egy orvost.

A másik véglet Kolumbia évi 1,6 látogatással, ám nem kizárólag a feltörekvő országokban mértek ilyen alacsony értékeket. A skandinávok sem nagy orvoshoz járók: a svédek kevesebb mint háromszor, a dánok és a norvégok átlagosan nagyjából 4,5-ször mennek évente.

 


A magyar adat még akkor is kifejezetten magas lenne, ha csak a háziorvosi látogatások számát vennénk figyelembe. A KSH kimutatása szerint ilyenből egy lakosra az évezred eleje óta nagyjából hét jut egy évben. A látogatások számában azonban országon belül is komoly eltérések vannak. Miközben a budapestiek egy évben csak ötször mennek háziorvosukhoz, az észak-magyarországiak majdnem kilencszer.

Ez egyébként elég komoly terhelést ró az egészségügyi rendszerre, a statisztikai hivatal szerint ugyanis egy háziorvosra közel 1600 fő jut. Magyarul papíron évente 8-15 ezer embert látnak el, ami naponta 30-60 pácienst is jelenthet.

 

Az OECD- és a KSH-adatok közötti különbség legfontosabb magyarázata valószínűleg az, hogy előbbiben nemcsak a háziorvosi rendelések látogatása van benne, hanem például a kórházi szakorvosi konzultációk vagy a magánorvosi kezelések is. Márpedig évi átlagban négy ilyenekből is összejöhet.

A fekvőbeteg-ellátás, tehát a tartósan kórházban töltött idő viszont nincs benne a 11,1-es számban. Ilyenből egyébként 2017-ben 234 jutott ezer lakosra, egy kórházi ápolás átlagos hossza pedig közel 8 nap volt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet háziorvos kórház orvos Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.