Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. szeptember 2. 12:12 Élet

Ha melegebb van 21 foknál, romlik a diákok teljesítménye

A meleg közismert hatása, hogy visszaveti a koncentrációs képességet, nehezebbé válik a munkára vagy a tanulásra figyelni. Felmerül azonban a kérdés, hogy a teljesítményünkön valóban meglátszik-e ez, és ha igen, akkor milyen mértékben. Amerikai kutatók 10 millió középiskolás teszteredményeit vizsgálták meg 2001 és 2014 között, hogy választ kapjanak erre a felvetésre.

Az eredmények szerint az általános szövegértési és számolási képességeket, illetve az íráskészséget felmérő PSAT*Preliminary Scholastic Assessment Test
Az amerikai középiskolások vesznek részt rajta, a legjobban teljesítők ösztöndíjakat nyerhetnek el.
teszten elért pontszámok összefüggést mutatnak a vizsga évében mért hőmérséklettel, méghozzá a várakozásoknak megfelelően negatív irányút.

A diákok teljesítőképessége tehát a melegebb tanévekben jelentősen visszaesett.

Az alábbi ábrán jól látszik, hogy minden egyes újabb 21 Celsius-fok feletti (ez az ábrán használt Fahrenheit-skálán 70 foknak felel meg) csúcshőmérsékletű iskolai nap 0,25-0,75 százalékkal rontotta a tanulók eredményét az adott évi vizsgán. Ezen túl minél melegebb egy adott nap, annál inkább visszaveti a diákok teljesítményét.

Forrás: NBER

A tanévek átlaghőmérsékletét nézve pedig arra jutottak a kutatók, hogy minden egyes Fahrenheit-foknyi (0,55 Celsius-fok) emelkedéssel egy százalékkal kevesebbet tudnak megtanulni a diákok a tananyagból.

A légkondicionálók azonban lehetővé teszik, hogy a diákok a meleg napokon is jól tudjanak tanulni: a klimatizált iskolákban az említett hatásokat nem lehetett kimutatni. A kutatók ugyanakkor arra hívják fel a figyelmet, hogy csak egy szűk jómódú réteg engedheti meg magának, hogy ilyen jól felszerelt intézményekbe járassa gyermekeit. A globális felmelegedés tehát az iskolai eredményeken keresztül növeli a társadalmi egyenlőtlenségeket, hacsak nem válik általános gyakorlattá a tantermek légkondicionálása.

Az eredmények magyar szempontból sem érdektelenek, hiszen 21 foknál magasabb csúcshőmérséklet idehaza is bőven előfordul szeptemberben, nem is beszélve a májusi-júniusi időszakról. A tantermek klimatizálásáról pedig legfeljebb álmodhatnak a legtöbb magyar iskolában.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet hőség iskola tanulmányi eredmény Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.