Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. július 20. 08:34 Élet

A szennyvíz segíti a kínai rendőröket a drog elleni harcban

Kínában a hivatalos adatok szerint 2016-ban közel félmillió ember próbált ki életében először kábítószert. Ez önmagában is mutatja, hogy az elmúlt évtizedben számottevően nőtt Kínában a droghasználók száma, pedig a valós szám még ennél is nagyobb lehet. Egy kutatás szerint 2010-ben a 61 évnél fiatalabb felnőttek 2,1 százaléka próbált ki valamilyen kábítószert, 2015-ben pedig már a 3,6 százaléka, tehát több mint tízmillióval nőtt a számuk.

A drogok kipróbálása nem a tinédzserekre jellemző, hanem inkább a 25-29 évesekre, és még inkább a 30 és 34 év közöttiekre. Egy kínai kutatás szerint erre az a magyarázat, hogy ebben a korban óriási társadalmi nyomás nehezedik a kínai fiatalokra, akik leginkább kikapcsolódásból használnak drogokat.

A megnövekedett droghasználatra a hatóságok is próbálnak reagálni. A Nature arról számolt be, hogy a Pekingi Egyetem kutatói több tucat kínai városban kezdték el vizsgálni a szennyvíz összetevőit, és az abban talált ketamin- vagy metamfetamin-koncentráció alapján a rendőrség igyekszik eljutni a droglaborokhoz.

A Kína déli részén fekvő Csungsant a drogkereskedelem egyik központjának tartják, és tavaly hét kereskedőt fogott el a rendőrség, miután a szennyvízben talált drogalapanyagok elvezették hozzájuk. Egy másik kínai városban, Foshanban a helyi egyetemben állítottak fel a labort, amelynek a segítségével a rendőrök 50 droghasználót fogtak el egy hónapon belül. Ez tízszeres növekedést jelentett a korábbi hónapokhoz képest.

A technológiát több európai országban is használják, például Belgiumban, Hollandiában, Spanyolországban és Németországban, de ott alapvetően tudományos kutatásokra használják az eredményeket.

Korábban több kutatás is adott becslést a szennyvíz összetevői alapján a drogfogyasztásra. A módszer előnye, hogy jó összehasonlítási alapot jelent, és kifejezetten megbízható. Egy 2016-os kutatás nyolc európai várost vizsgálva erős kapcsolatot talált a szennyvízben talált kokain és a rendőrök által lefoglalt mennyiség között.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet kábítószer Kína Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Vermes Nikolett
2024. november 17. 06:09 Élet

Milyen esélyekkel indul egy elhagyott csecsemő a magánkórházban születetthez képest?

Szerető családban eltűnhetnek a kezdeti viszontagságok következményei, de fontos, hogy minél kevesebb időt töltsenek átmeneti körülmények között.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.