Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2017. december 4. 13:45 Élet

A KSH szerint ki mersz menni este az utcára, az OECD szerint nem

Hogy vagy? Jól? És bővebben? Nem elég jól? Körülbelül ez jut az ember eszébe, és ebben a sorrendben, ha elolvassa a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nemrég megjelent kiadványát, majd az OECD jelentését a magyarok életszínvonaláról, illetve jóllétéről. A kettő között a legtöbb esetben csak finom, ám annál fontosabb eltérések vannak, a közbiztonságnál azonban elég markánsan ellentmond egymásnak a két szöveg.

A KSH szerint:

A közterületen való biztonságérzet az elmúlt években folyamatosan javult hazánkban. A községben élők 82,6, a budapestiek 79,6 százaléka nyilatkozott úgy, hogy egyedül, sötétedés után is biztonságban érzi magát lakókörnyezetében.

Ezzel szemben az OECD azt írja, hogy:

A támadásokra visszavezethető halálozások aránya jelentősen visszaesett az elmúlt 10 évben, de azok aránya is csökkent (51 százalékra) akik azt mondták, hogy éjszaka egyedül biztonságban érzik magukat az utcán. Ez jelenleg a második legalacsonyabb érték az összes OECD ország között.

Az élettel való elégedettséget a KSH egy 0-tól 10-ig terjedő skálán méri, és a friss adatok szerint a 16 évesnél idősebb lakosságnál már négy éve beragadtunk a 6,1-es osztályzatnál. Mondhatnánk, hogy az elégedettségünk nem nő, a hivatal mindenesetre pozitívabban fogalmaz, amikor azt írja, hogy az elégedettség stabil, változatlan szintet mutat.

Az OECD-nek nincs ezzel közvetlenül összevethető adata. A lakókörülményeinket mindenesetre az elmúlt 10 évben javulónak tartja, csak azt jegyzi meg, hogy az alapvető higiéniával sem rendelkező lakóhelyeink aránya hiába csökken, még mindig kétszerese a nemzetközi átlagnak.

A születéskor várható élettartam nő, és egészségügyileg egyre jobban érezzük magunkat. Az OECD szerint 10 év alatt 45 százalékról 56 százalékra nőtt azok aránya, akik vagy azt mondták, hogy jól, vagy azt, hogy nagyon jól érzik magukat. Abban viszont rekordot döntöttünk, hogy nálunk esett vissza leginkább a szociális támogatottság érzete. 

Tíz év alatt 93 százalékról 84-re esett vissza azoknak az aránya, akik úgy érzik, van kire számítaniuk a bajban.

Az OECD szerint a szubjektív jóllétünk nem stabil, hanem kis mértékben javuló tendenciát mutat. A KSH adatokból viszont értelemszerűen nem derül ki az, ami a nemzetköziekből: ez a mutatónk a növekedés ellenére is jelentősen alatta marad az OECD országok átlagának.

Van két dolog, amelyben az OECD adatokat nézve aggasztóan rosszul teljesítünk (a KSH felmérése ezeket nem vizsgálja). A magyarok politikai aktivitása például gyakorlatilag megszűnt, nálunk csak a görögök és a törökök passzívabbak. Minimálisra zsugorodott az aránya azoknak, akik aláírnak egy petíciót, részt vesznek egy politikai gyűlésen, demonstrálnak vagy megkeresnek egy politikust bármilyen ügyben. A magyarok legfeljebb pár százaléka hajlandó erre.

 

Hasonlóan kilógunk a sorból a megvesztegetésben, ebben messze vezetjük az OECD mezőnyét. A rossz eredményünket egyértelműen a hálapénz elterjedtsége okozza, ha ez kisebb lenne, jó eséllyel megelőzhetnénk az olaszokat, a görögöket, a szlovákokat, a lengyeleket és talán még a cseheket is.

 

Fotó: Police.hu

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet jóllét KSH oecd statisztika Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Stubnya Bence
2025. március 26. 06:01 Élet, Vállalat

Temetik az otthoni munkát, de éppen most alakul ki a mindenki számára hasznos formája

Szigorításról szólnak a hírek, pedig stabilizálódik a távmunka szerepe, és egyre inkább látszik, hogy hány irodai nappal kerülhetők el a hátrányai.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.