Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. szeptember 17. 11:24 Közélet

Úgy tűnik, eldőlt, hogy a klímaváltozással csak alulról szerveződve harcolhatunk

A múlt héten tartottak a klímaváltozásról egy négynapos konferenciát San Franciscóban. A Global Climate Action Summit egyik legfelkapottabb eseménye Harrison Ford amerikai színész beszéde volt, aki Donald Trumpra célozva arról beszélt, hogy ne kapjon hatalmat olyan ember, aki nem hisz a tudásban.

Trump nem igazán hisz a klímaváltozásban, és tavaly be is jelentette, hogy az USA-t visszalépteti a párizsi klímaegyezménytől*Ez jogilag leghamarabb 2020-ban valósulhat meg.. A szerződést aláíró 195 ország arra vállalt kötelezettséget, hogy a légkör felmelegedését 2 Celsius-fok alatt tartja az iparosodás előtti mértékhez képest. Az egyezmény amúgy nem tűnik túl sikeresnek, ahogy a korábbi, nemzetek közötti klímaegyezményeknek sem sikerült megfordítani vagy akár csak megállítani a folyamatot.

Trump döntése azonban mégsem jelenti azt feltétlenül, hogy az USA nem fog megfelelni a vállalásának, amely szerint 2025-ig 26 százalékkal csökkenti a károsanyag-kibocsátását. Jerry Brown kaliforniai kormányzó és Michael Bloomberg volt New York-i polgármester megalakította az America’s Pledge nevű csoportot, amelyhez több mint háromezer város, állam, vállalkozás és egyéb csoport csatlakozott önkéntesen, és céljuk, hogy alulról szerveződve érjék el az USA korábbi vállalásait.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkFontos, hogy figyelj a környezetedre, még ha nem is látod az eredményétMinden döntésünk hatással van másokra, ezért helyesen dönteni nehéz. Minél több ember helyzetébe próbálunk belehelyezkedni, annál többször szembesülünk azzal, hogy valakinek rosszat is teszünk. Nem tudunk ételt és ruhát venni vagy közlekedni ilyen érzések nélkül. Christopher Gilbert morálfilozófus új könyvében támpontokat ad, hogyan viselkedhetünk etikusan a fennálló társadalmi és gazdasági rendszerben.

A múlt heti San Francisco-i konferencián is több önként bejelentett vállalás elhangzott a klímaváltozást leginkább katalizáló szénhidrogének visszaszorítárára. Ezekben az volt a közös, hogy nem a világrendszert formálisan meghatározó nemzetközi szervezetek tagjaitól, a szuverén nemzetállamoktól származtak az önkéntes vállalások, hanem jellemzően kisebb, lokális entitásoktól: városoktól, régióktól és vállalkozásoktól.

Persze mivel itt nem kötelezően betartandó célokról, hanem önkéntes vállalásokról van szó, ezért a szereplők könnyebben köteleződnek el. Igaz, emiatt nehezebb ezeket a vállalásokat megkülönböztetni a cégek vagy városok-régiók PR-tevékenységétől.

Az egyik legnagyobb indiai cégcsoport, a Mahindra Group bejelentette, hogy karbonsemleges*Azaz tevékenységei során a lehető legkisebbre csökkenti szénszennyezését, majd a maradék kibocsátásokat semlegesíti. lesz. Több cég pedig, mint az Adobe vagy a Dell, azt vállalta, jelentősen csökkenti a károsanyag-kibocsátását. Ehhez kapcsolódik, hogy Kalifornia korábban azt vállalta, hogy 2045-ig teljes mértékben zöld energiából állítja elő az áramszükségletét. Ennek amiatt van komoly jelentősége, mert ha önálló ország lenne, Kalifornia lenne az ötödik legnagyobb gazdaság világban, pár hónapja nagyobb mint az Egyesült Királyság.

A Quartz erről szóló cikke szerint egyre több hasonló bejelentés történt a közelmúltban. Miután a nemzetközi klímaegyezményeknek nem sikerült áttörést elérniük, úgy tűnik, egyre inkább alulról építkezve, lokálisan próbálkozunk megállítani a klímaváltozást. A San Francisco-i klímakonferencia már tudatosan is azzal foglalkozott, hogy mit lehet tenni az erőtlen, motiválatlan államok helyett. Többek között a Yale Egyetem és a holland kormány szakemberei egy kutatást is elvégeztek, amely szerint jóval sikeresebb tudna lenni a károsanyagok visszaszorításában egy alulról építkező folyamat, mint a felülről érkező törvényi előírások.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz éghajlatváltozás javában pusztítja a magyar erdőket, a fenyőktől és a bükkfától elbúcsúzhatunkHarminc éven belül az erdőterületek drasztikusan fognak csökkenni, és megjelenik a Magyarországon eddig ismeretlen füves pusztaság, a sztyepp.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet klímaváltozás Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2024. december 23. 11:05 Közélet, Vállalat

Így kebelezi be a NER-cápa a NER-kishalat

A korábban több közbeszerzésen is sikeres Dömper Kft. 2022-ben bajba jutott. Ekkor vette meg a NER egyik ékköve, a Duna Aszfalt csoport.

Stubnya Bence
2024. december 19. 12:48 Adat, Közélet

A gazdasági növekedés ötödét hozhatják jövőre az új magyar gyárak

A kormány nagy reményeket fűz ahhoz, hogy jövőre termelni kezdenek az új akku-és autógyárak, de a jegybank előrejelzése kisebb hozzáadott értéket vár.

Bucsky Péter
2024. december 19. 06:07 Közélet, Vállalat

Évekig harcolt ellene, most beszedi a pénzt a kormány a minimumadóból

Kiegészítő adót kell fizetnie azoknak a cégeknek, amelyek terhelése 15 százalék alatti a globális minimadó szabályai szerint. Az egyik érintett az Audi lehet.

Fontos

Stubnya Bence
2024. december 23. 06:01 Vállalat, Világ

A CATL konkurensének szánták, iszonyatosan nagy bukás lett belőle

Az életben maradásért harcol a világverő tervekkel induló európai akkugyártó startup, a Northvolt, ami jól mutatja, milyen nehéz betörni az ágazatba.

Hajdu Miklós
2024. december 22. 06:00 Adat

Ha annyit keresel, mint az uniós átlag, akkor a magyar társadalom felső két százalékához tartozol

Ha az országok közötti eltérő árszínvonalat is figyelembe vesszük, akkor már százból hat magyar jövedelme éri el legalább az EU-átlag szintjét.

Virovácz Péter Havasi Kinga
2024. december 21. 06:05 Pénz

Annyi mindenre kell költeni, hogy feltámadhat az infláció

Kínálati korlátokba ütközhetnek jövőre a zöld technológiai vagy épp honvédelmi beruházások, ami új inflációs sokkokat eredményezhet.