Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2024. március 5. 13:02 Adat

Még nagyobb gyorsítás kellene a kormány növekedési céljának eléréséhez

A tavalyi utolsó három hónapban negyedéves alapon máris megtorpant az előtte éppen csak újra beinduló magyar gazdaság: a harmadik negyedév 0,8 százalékos növekedése után újra stagnálást mutatnak a KSH részletesebb adatai.

Háttér: a stagnálás oka az alacsony ipari export és a lakossági fogyasztás beragadása mellett az építőipar, illetve a vendéglátás szektorok gyenge teljesítménye.

  • A növekedés ilyen gyors visszaesésére nem számítottak korábban az elemzők, inkább a megindult élénkülés folytatását prognosztizálták.

Mi várható? Az ING elemzői a fenti, a vártnál rosszabb adatok fényében az eredeti 3,1 százalékos 2024-es GDP-növekedési előrejelzést 2,1 százalékra mérsékelték.

  • Az elemzők szerint nemcsak arról van szó, hogy a vártnál alacsonyabb szintről kezdte az évet a magyar gazdaság, hanem a feldolgozóipar kilátásai is borúsabbak lettek, a német gazdaság lassulása problémákat okoz az exportban.
  • Az elemzés arra is kitér, hogy oldódott az a feszes a munkaerőpiac, ami a magyar gazdaság alapvető jellegzetessége volt az elmúlt években: ahogy a Portfolio is kiemelte, a munkanélküliségi ráta háromhavi mozgóátlaga 4,6 százalékra emelkedett.

Mit mond a kormány? A Pénzügyminisztérium, illetve Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter 2024-re 3,6-4 százalékos növekedést jelzett előre. A fenti adatok fényében ez egyre elérhetetlenebbnek tűnik, még erőteljesebb ütemváltást kellene produkálnia a gazdaságnak.

  • A magyar gazdaság teljesítménye 2023-ban összességében a kiigazított adatok szerint 0,7 százalékkal csökkent. Negatív éves eredmény 1996 óta (amikortól a KSH a mostani rendszerben közöl adatot) a mostanin kívül csak háromszor fordult elő: a 2008 végén indult pénzügyi világválság hatására 2009-ben, 2012-ben és a koronavírus-járvány alatt, 2020-ban.

Mit mond az elemző? Virovácz Péter, az ING vezető elemzője kiemelte: 2023 megmentője a mezőgazdaság volt, enélkül a hazai GDP 3 százalékkal zsugorodott volna. „Minden más főbb gazdasági területen visszaesés mutatkozott, vagyis egy általános, a gazdaság minden területét érintő visszaesésről beszélhetünk.”

  • 2023 válságév volt. Ami még tovább rontja az összképet, hogy a gyenge negyedik negyedéves teljesítmény miatt az úgynevezett áthúzódó hatás is csekély lesz. Amennyiben 2024 minden negyedévében stagnálna a magyar gazdaság, ahogyan tette azt az elmúlt negyedévben is, úgy a statisztikai hatások miatt idén mindösszesen 0,4 százalékos lenne a GDP-növekedés.”

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkElkezdődik a magyar kilábalás a válságból, de milyen messzire jutunk idén?A tavalyinál szinte biztosan jobb éve lesz a hazai gazdaságnak 2024-ben, a dinamikával kapcsolatban azonban erősen szórnak az előrejelzések.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat előrejelzés gazdasági növekedés gdp Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Torontáli Zoltán
2024. november 15. 06:02 Adat, Élet

Életet leheltek a Nagykörútba a turisták és a bevándorlók, az üzletek ötöde kicserélődött

Csökkent egy év alatt az üresen álló üzlethelyiségek száma, az új boltok láthatóan a turistákra lőnek, vagy az ázsiai diaszpóra üzemelteti őket.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.