Az üzleti helyzet szubjektív megítélését mérő beszerzési menedzserindexek (BMI vagy angolul PMI) januári értékei a feldolgozóipar töretlen optimizmusáról árulkodnak a visegrádi régióban és az eurózónában. Az iparvállalatokat nem érintette a járvány az ünnepekkor sok helyen – például Csehországban – tapasztalt harmadik felfutása, miután a második hullámot is optimistán tudták átvészelni. Sőt, a magyarországi helyzetmegítélés még javult is az utóbbi hónapban, a hazai konjunktúramutató felzárkózott az eurózónában mért szinthez, ahonnan tavaly nyáron leszakadt.
Az ipari termelés volumenindexeinek mostanra elérhető novemberi értékei is azt mutatják, hogy az ágazatot a járvány őszi fellángolása nem érintette meg.
Sajnos a szolgáltató szektort jellemző beszerzési menedzserindexek jóval kevesebb országból érhetők el, mindenesetre az eurózónában a szolgáltatók kilátásai már kevésbé kedvezők. Összességében tavaly nyár közepe óta lassan romló tendencia tapasztalható, aminek következtében már szeptemberben 50 pont alá süllyedt a mutató értéke – ez a pesszimista, rossz üzleti helyzetben lévő vállalkozások többségbe kerülésére utal.
A BMI-hez képest valamelyest más módszertant*Például a jórészt csak gyártást végző feldolgozóipar helyett a tágabb ipari ágazatra vonatkoznak az alábbi statisztikák, amibe többek között a bányászattal vagy az energiatermeléssel foglalkozó cégek is beletartoznak. Továbbá az indexek nulla alatti értékei utalnak a pesszimista, a nulla feletti értékei pedig az optimista vállalatok túlsúlyára. követő, de hasonló céllal készülő uniós konjunktúrakutatás januári eredményei szerint is viszonylag stabil az ipar helyzete. A szolgáltatóké már kevésbé egyöntetű az eurózónában és a visegrádi országokban – Magyarországon például novemberben, a lezárások hónapjában a tavaszi mélypont közelébe zuhant a szektorban az üzleti bizalom, majd a következő két hónapban a fennmaradó szigorú szabályok ellenére visszatért az index a nyári szint közelébe.
A háztartási fogyasztók helyzete sem alakul valami fényesen, különösen a visegrádi országokban. Csehországban, Lengyelországban és Szlovákiában már az áprilisi mélységet közelítik a lakossági konjunktúraindexek, és a nyár vége óta Magyarországon is lassan, de szinte folyamatosan romlik a háztartások helyzetmegítélése. Az eurózónában az utóbbi hat-hét hónapban stagnálás volt tapasztalható e tekintetben.
Adat
Fontos