A visegrádi országok közül a legfrissebb járványstatisztikák Csehországban és Lengyelországban adnak okot a leginkább a bizakodásra.
A napi új koronavírusos esetek száma ezen országokban hetek óta stabil csökkenést mutat, míg Szlovákiában decemberre ismét emelkedő trend bontakozott ki. Magyarország esetében az új fertőzöttek alapján nehéz bármit is mondani, a tesztek összesítésével kapcsolatos anomáliák*November 16-án például több fertőzöttet jelentett a hivatal, mint tesztet, november 26-án elkezdték az antigén-gyorstesztek eredményeit is hozzáadni a statisztikához, az elvégzett tesztek kiugró számát december 1-én és 8-án pedig egy-egy nagyobb összegben adta hozzá az operatív törzs a napi mintavételi adathoz. miatt, mindenesetre ez az adat régiós összehasonlításban a legsúlyosabb járványhelyzetről árulkodik.
A teszteken alapuló adatközlés esetlegessége a pozitív mintavételek arányának kilengésein is megmutatkozik a magyar idősort nézve. Általános probléma azonban a régióban, hogy az ötszázalékos határértéket hónapok óta mindenütt messze meghaladja ez a mutató – sokkal többet kellene minden országban tesztelni ahhoz, hogy vírus terjedéséről valós képet adjon a naponta regisztrált fertőzöttek száma.
Érdemes tehát továbbra is a vírushoz köthető halálesetek számával jellemezni a járvány lefutását. E mutató szerint
Magyarországon december elejére közel olyan súlyos helyzet alakult ki, mint november elején Csehországban.
A cseh kormány ekkorra már külső segítséget is kért az egészségügyi ellátás megerősítéséhez, majd november közepén bekövetkezett a várt fordulat, azóta javul a helyzet az országban. Egyre biztosabbnak tűnik a járvány fékeződése Lengyelországban is, míg Szlovákiában továbbra sem látszik elmozdulni a halálozási statisztika egy a régióban legalábbis alacsonynak mondható szintről.
Csehországban már meg is kezdődött az óvintézkedések érdemi lazítása, aminek következtében megnőtt a vírus reprodukciós rátája, várhatóan tehát a járvány visszaszorulásának üteme lassulni, stagnálni fog. Szlovákiában a novemberben lebonyolított átfogó tesztprogram és a korlátozó intézkedések ugyan sikerként könyvelhetők el, de egyelőre nem vezettek a járvány visszaszorításához. Lengyelországban november vége óta csak óvatos lazítások történtek, míg Magyarországon a miniszterelnök hétfőn jelentette be, hogy január közepéig hatályosak maradnak az eddigi intézkedések.
Adat
Fontos