Biztatóan alakul a visegrádi országokban a napi új koronavírusos esetek hétnapos mozgóátlaga. A fordulat első jelei mostanra Magyarországon is látszanak, a régió többi országában pedig már az esetszámok stabil csökkenéséről beszélhetünk. A november elején még messze a legkedvezőtlenebb helyzetben lévő Csehországban az elmúlt három hétben harmadára esett a naponta regisztrált betegszám, jelenleg a lengyelekért aggódhatunk a leginkább.
Igaz, a pozitív mintavételek aránya a régióban mindenütt sokszorosan meghaladja az ötszázalékos határértéket, tehát a napi esetszámok alapján a járvány terjedését vélhetően továbbra is messze alulbecsüljük. Lengyelország kivételével – ahol továbbra is majdnem minden második vizsgálat pozitív eredményre vezet – a pozitív tesztek arányának alakulása is okot adhat némi optimizmusra, Csehországban legalábbis biztosan, és Magyarországon is a javulás jelei látszanak november közepe óta. (Szlovákiában még a hétnapos mozgóátlagok is erősen hullámzanak, valószínűleg a novemberi hétvégéken lebonyolított átfogó tesztprogramok miatt.)
A tesztelés hiányosságai miatt továbbra is érdemes inkább a halálozási adatokat figyelni, még ha a végzetes kimenetelű esetek száma némi késéssel követi is a járvány lefutását. A fertőzéssel kapcsolatos halálozások száma továbbra is csak Csehországban csökken. Ehhez képest Magyarországon és Szlovákiában egyelőre a növekedés ütemének lassulása látható, Lengyelországban pedig még az is kérdéses, hogy sikerült-e fékezni a mutató meredek felfutásán.
A járványt fékező intézkedések szigorúságát mérő Stringency Index szerint – amelynek magasabb értékei a keményebb szabályokra utalnak – mintegy háromhetes késéssel Magyarország is felzárkózott a többi visegrádi országhoz a lezárások tekintetében a november 11-én hatályossá vált rendeletekkel. (Persze az index hasonló értékei korántsem jelentik azt, hogy mindenhol egyforma intézkedések lennének érvényben, ahogy azok betartásában, betartatásában is lehetnek különbségek.) Csehországban pedig már elkezdődött az óvatos újranyitás, az éjszakai kijárási tilalom az eddigi 21 óra helyett 23 órától kezdődik, az üzletek nyitva tartása változik, az általános iskolások visszamehetnek az iskolákba, valamint a közép- és felsőfokú iskolarendszerben is lehetővé válik a személyes oktatás bizonyos órák, kurzusok esetében.
A cseh adatok alapján a keményebb korlátozások meglépése után három-hat héttel várható fordulat a járványstatisztikákban, azonban Szlovákia, de különösen Lengyelország példái óva intenek a messzemenő következtetésektől: ezen országokban egyelőre az október közepe-vége óta érvényben lévő intézkedések ellenére sem következett még be egyértelmű javulás.
Adat
Fontos