Egy Miskolcon születő fiúgyermek jelenleg nagyjából 12 évvel rövidebb életre számíthat, mint egy olyan fiú, aki Madridban látja meg a napvilágot. A nőknél ennél egy hajszállal kisebb a különbség, de a helyzet így is elég kiábrándító: Magyarországon európai viszonylatban nemtől és lényegében lakhelytől függetlenül rendkívül alacsony a születéskor várható élettartam.
Az Eurostat nemrégiben frissített adatai szerint 2018-ban egy átlag magyar 76,2 évnyi életre számíthatott, úgy, hogy a nőknél ez a szám a 80-at közelítette, a férfiaknál viszont a 73 sem érte el. Ezzel az akkor még 28 uniós tagállam közül mindegyik rangsorban a legrosszabb ötben voltunk, sőt a nők – hiába a magas várható élettartam – csak Bulgáriában és Romániában élnek kevesebb ideig.
Talán ennél is kijózanítóbb a helyzet, ha földrajzilag egy szinttel lejjebb megyünk, és megnézzük a régiónkénti adatokat. Az EU közel 250 régiója közül Budapest kivételével valamennyi magyar a harminc legalacsonyabb várható élettartamot produkáló között van. Észak-Magyarország konkrétan a negyedik ezen a listán két bolgár és egy román térség után, de nem sokkal jobb a helyzet az Alföldön, és a Dunántúl déli, illetve középső részén sem.
Magyarországon a főváros kivételével mindenhol 77 év alatt maradt a várható élettartam, miközben Európa északi és déli országaiban nem egy olyan régió van, ahol ugyanez a 84 évet is meghaladja. Ráadásul ott sok esetben a nemek közötti különbség sem akkora, így fordulhat elő, hogy míg a legszerencsésebb helyeken a nők csak 10 évvel élnek tovább, mint Borsodban, a férfiak bő 12-vel (az összes európai adatot itt lehet térképen böngészni).
Budapestet eddig kivételként emlegettük, összességében azonban itt is csak egy hajszállal kedvezőbb a helyzet. A főváros nincs ugyan a legrosszabb harminc régió között, mint a többi magyar, de így is az uniós rangsor alsó negyedébe került. A környező országok fővárosai közül pedig csak Bukarestben számíthat jelenleg rövidebb életre egy újszülött, és bár Pozsonyban és Varsóban csak néhány hónappal jobbak a kilátások, Prágában már több mint két évvel.
Némi optimizmusra csak a hosszabb távú trendek adhatnak okot, a magyar régiók többségében ugyanis az elmúlt tíz évben elég látványosan nőtt a születéskor várható élettartam. A legnagyobb mértékben az Alföldön, 2,2 évvel, de a Dunántúl nagy részén is majdnem kettővel, ami már európai összevetésben is soknak számít.
Egyrészt azonban elég alacsony szintről indultunk, másrészt, akik 2008-ban hasonlóan rosszul álltak mint mi – vagy még nálunk is rosszabbul -, azok sok esetben ennél is nagyobb növekedést tudtak felmutatni. Litvániában például egészen döbbenetes mértékben, több mint négy évvel nőtt a várható élettartam, és hasonlóan teljesítettek az észtek is, annak ellenére, hogy ők már 2008-ban is előttünk jártak.
Adat
Fontos