Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2019. november 18. 15:13 Adat

A pályakezdő férfiaknak nem sok jobb hely van Európában, mint Budapest

Uniós összevetésben is jók az esélyei az elhelyezkedésre a magyar és különösen a budapesti fiataloknak. A témában az Eurostat készített rövid összeállítást, és már az uniós statisztikai hivatal által kiemelt néhány adatból is az látszik, hogy Európa teljesen kettészakadt a fiatalok foglalkoztatottsága szempontjából. Miközben vannak olyan régiók, ahol egy-három évvel tanulmányaik befejezése után a fiatalok több mint 95 százaléka dolgozik, addig egyes térségekben kevesebb mint harmaduk talál csak munkát.

Legalább középfokú végzettségű, 20-34 év közötti fiatalok foglalkoztatottsági aránya, 1-3 évvel a tanulmányaik lezárása után (százalék)

Ezúttal érdekes módon nem a kelet-nyugati, hanem sokkal inkább az észak-déli tengely mentén osztható két részre a kontinens, Magyarország pedig szerencsére most északi országnak számít. A legkilátástalanabb helyzetben a görög és az olasz fiatalok vannak, náluk országosan is csak nagyjából minden második húsz év feletti dolgozik egy-három évvel a tanulmányok lezárása után. Ráadásul az adatokból úgy tűnik, hogy sokat a végzettség sem számít: a legalább középfokú végzettségűek körében is hasonlóan nagy a munkanélküliség.

Összehasonlításképpen, a magasabb végzettségűek körében az elhelyezkedők aránya Németországban 92,1 százalék, Csehországban hajszál híján 90, és Magyarországon is 87,5. Bár a kevésbé iskolázottakat is tartalmazó statisztika ezekben az országokban alacsonyabb foglalkoztatottságot mutat, ötből négy fiatal így is mind a három említett tagállamban el tud helyezkedni három éven belül.

Miközben Görögországban fixen rossz a helyzet, az olaszoknál országon belül is van egy észak-déli törés. Ahogy azt náluk megszokhattuk, északon sokkal kevésbé rossz a helyzet, de például Szicíliában csak minden negyedik fiatal talál munkát, és Basilicatában, illetve Calabriában is a kétharmaduk munkanélküli marad az első három évben.

Ezzel szemben a rekorder régiókban tényleg csak az nem dolgozik, aki nem akar. Az abszolút európai elsőnek számító Alsó-Bajorországban 98,2 százalékos a fiatalok foglalkoztatottsága, de csak egy hajszállal marad el ettől Csehország délnyugati (Ausztriával és Németországgal határos) térsége.

 

A listán pedig kifejezetten előkelő helyen van Budapest, amely a 276 európai régióból a 31. helyen áll. Ha pedig csak a frissen végzett férfiak rangsorát nézzük, akkor a magyar főváros ennél is előrébb jár, a 16. pozícióban található. Nincs azonban Budapesttől jelentősen elmaradva a nyugat-dunántúli régió sem, sőt még a leggyengébben teljesítő észak-alföldi térség is felülmúlja kissé az uniós átlagot.

Itthon ráadásul a trendek is kifejezetten kedvezőek, hiszen 2014 óta több magyar régióban is 10 százalékpontot meghaladó mértékben nőtt a fiatalok foglalkoztatottságának aránya.

 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Budapest EU fiatalok foglalkoztatottsága munkanélküliség régiók Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.