Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. március 20. 12:14 Tech

Nem számít, hol vagy, már a barátaidról is tud a kínai arcfelismerő rendszer

A világ legnagyobb és legfejlettebb arcfelismerő rendszerét építi ki Kína. Eddig 170 millió arcfelismerésre alkalmas kamerát telepítettek kínai városokban, és a cél az, hogy 2020-ra 570 millió kamera felügyelje az utcákat, tehát szinte minden második kínaira jutna egy kamera.

A Kína délkeleti részén fekvő négymilliós nagyváros, Guiyang szinte teljesen be van kamerázva – írja a Global Times nevű kínai állami médium. A rendőrség egyenesen azt állítja, hogy nem számít, hogy hol vagy a városban, mindenhol kamerák figyelnek. A legforgalmasabb köztereket egy 22 x 5 méteres LED kijelzőn követi egyszerre több rendőr.

Az arcfelismerő programnak 90 százalékos hatékonysággal ismeri fel a járókelőket a kínai rendőrség adatbázisában szereplő fotók alapján. A SkyNetnek nevezett program nemcsak azonosítani képes bárkit, hanem arról is vannak adatai, hogy a beazonosított alanyoknak kik a rokonai, és kikkel találkozik gyakran.

A Skynet működése a gyakorlatban

Guiyangban a Skynetnek köszönhetően 2017-ben 375 körözött embert fogtak el. Átlagosan két percbe telt, hogy az azonosításuk után elfogják őket. A rendszert pár hónapja a BBC újságírója is tesztelte a rendőrséggel együttműködve, őt hét perc alatt sikerült megtalálniuk. Az esetről videó is készült.

A személyiségi jogok korlátozása miatt sok bírálat éri az arcfelismerő kamerákat, amelyek már nyugaton is elkezdtek terjedni. Magyarországon először Budapest VIII. kerületében építettek ki arcfelismerő kamerákat még 2014-ben, és a budapesti vizes vb-n is használtak ilyeneket.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkArcfelismerő rendszert épített, hogy be tudja engedni a szomszéd macskájátAmikor a Bobis nevű macska megjelenik a háznál, automatikus üzenetet kapnak a háziak. Ez már a jövő.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech arcfelismerő Kína Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Bucsky Péter
2024. március 28. 12:41 Támogatói tartalom, Tech

Hidrogén-rásegítéses elektromos autóbuszokkal hatékonyabban zöldíthető a hazai buszállomány

Még keresik az ideális alternatív megoldást a buszüzemeltetők, de a Mercedes-Benz hidrogénes megoldása költséghatékony működésével áttörést hozhat a fenntartható közösségi közlekedésben.

Pintér Róbert
2024. március 15. 04:36 Tech, Világ

Már most is nyomasztó a totális megfigyelőrendszer Kínában, de lesz ez még rosszabb

Az új technológiák lehetővé teszik egy digitális szörnyállam létrejöttét, Kína egyre inkább annak intő példája, hogyan ne akarjunk társadalmat építeni.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.