A világ legnagyobb és legfejlettebb arcfelismerő rendszerét építi ki Kína. Eddig 170 millió arcfelismerésre alkalmas kamerát telepítettek kínai városokban, és a cél az, hogy 2020-ra 570 millió kamera felügyelje az utcákat, tehát szinte minden második kínaira jutna egy kamera.
A Kína délkeleti részén fekvő négymilliós nagyváros, Guiyang szinte teljesen be van kamerázva – írja a Global Times nevű kínai állami médium. A rendőrség egyenesen azt állítja, hogy nem számít, hogy hol vagy a városban, mindenhol kamerák figyelnek. A legforgalmasabb köztereket egy 22 x 5 méteres LED kijelzőn követi egyszerre több rendőr.
Az arcfelismerő programnak 90 százalékos hatékonysággal ismeri fel a járókelőket a kínai rendőrség adatbázisában szereplő fotók alapján. A SkyNetnek nevezett program nemcsak azonosítani képes bárkit, hanem arról is vannak adatai, hogy a beazonosított alanyoknak kik a rokonai, és kikkel találkozik gyakran.
A Skynet működése a gyakorlatban
Guiyangban a Skynetnek köszönhetően 2017-ben 375 körözött embert fogtak el. Átlagosan két percbe telt, hogy az azonosításuk után elfogják őket. A rendszert pár hónapja a BBC újságírója is tesztelte a rendőrséggel együttműködve, őt hét perc alatt sikerült megtalálniuk. Az esetről videó is készült.
How long can a BBC reporter stay hidden from CCTV cameras in China? @TheJohnSudworth has been given rare access to put the world's largest surveillance system to the test pic.twitter.com/vLGQYN7ZB9
— BBC News (World) (@BBCWorld) December 10, 2017
A személyiségi jogok korlátozása miatt sok bírálat éri az arcfelismerő kamerákat, amelyek már nyugaton is elkezdtek terjedni. Magyarországon először Budapest VIII. kerületében építettek ki arcfelismerő kamerákat még 2014-ben, és a budapesti vizes vb-n is használtak ilyeneket.
Tech
Fontos