Az eddigi csúcs duplájára szökött fel Csehországban a héten az új fertőzöttek naponkénti számának mozgóátlaga, és Lengyelországban is hasonló mértékben mentek fel az esetszámok az elmúlt napokban. A szlovák járványgörbe is rendkívül meredek növekedést mutat, a legutolsó magyar adatok viszont némi lassulást sejtetnek a a vírus terjedésében.
Igaz, a magyar tesztelési gyakorlat a leginkább kifogásolható a régióban: a pozitív tesztek aránya az elmúlt hét napban átlagosan negyven százalék volt. A pozitivitási ráta a többi visegrádi országban is a járvány kontroll alatt tartását jelentő öt százalékos küszöbérték többszörösét mutatja, de a magyar adathoz képest 10-20 százalékponttal alacsonyabb.
A növekvő esetszámokhoz mostanra a kórházban kezelt koronavírusosok emelkedő száma társul Csehországban és Magyarországon.
Az omikron variáns enyhébb természetéről árulkodik, hogy a fentiek ellenére a vírushoz köthető halálesetek száma továbbra sem mutat érdemi emelkedést a régióban, noha az eddig érzékelt csökkenés folytatódása bizonytalanná vált több országban is.
Az átoltottságban egyre inkább lemaradnak a régiós országok az uniós átlaghoz képest: unió-szerte a lakosságnak már 45 százaléka vette fel az emlékeztető oltást, míg Magyarországon 38 százalék, Csehországban 35 százalék, Lengyelországban és Szlovákiában pedig harminc százalék alatti a harmadik oltáson átesettek aránya.
A romló járványhelyzet ellenére enyhülnek az óvintézkedések a régiós szomszédoknál, amelyek Magyarországról nézve viszonylag szigorúnak tűnhetnek: Csehországban hamarosan védettségi igazolás nélkül is látogathatók lesznek az éttermek, kocsmák, szállodák és a kulturális, illetve sportesemények, míg Szlovákiában a munkáltatók számára nem lesz kötelező a továbbiakban a vírussal szemben védtelen alkalmazottak tesztelése.
Adat
Fontos