Hírlevél feliratkozás
László Pál
2021. július 9. 17:09 Podcast

Káros-e az e-cigaretta?

A G7 Beszélgetések mai adásában Dr. Szondi Klára tüdőgyógyásszal és Ficsor Zoltánnal, a Villanypára Egyesület elnökével beszélgettünk a februárban kiadott uniós rákellenes tervről, a dohányzásról való leszokás állásáról és az alternatív technológiák létjogosultságáról.

Az európai uniós szabályozás célja, hogy 2040-re a lakosság kevesebb mint 5 százaléka dohányozzon a mostani mintegy 25 százalék helyett, és a „dohánymentes generációhoz” vezető úton az alternatív nikotinbeviteli megoldásokat nagyrészt ugyanúgy kezeli, mint a hagyományos dohányzást. Dr. Szondi Klára tüdőgyógyász elmondta: Európában fordul elő a globális daganatos megbetegedések mintegy negyede, miközben a világ lakosságának mintegy 10 százaléka él itt. Ezt a magas megbetegedési arányt mindenképpen csökkenteni kell. Azt azonban nem lehet kijelenteni szerinte – ahogy az uniós tervben fogalmaztak -, hogy 10 tüdőrákos esetből 9 megelőzhető lenne, ha nem dohányzott volna az illető, mert a rák kialakulása nem csak a dohányzástól függ. A koreaiak 70 százaléka dohányzik például, míg itthon 5-6 éve 38 százalék volt ez az arány, ott mégis sokkal kevesebb a tüdődaganatos megbetegedés, mint Magyarországon – említette.

Ficsor Zoltán szerint az uniós terv akár egy közegészségügyi áttöréshez is vezethetne a tüdőrák kapcsán, de összemossa a hagyományos dohányzást a füstmentes termékekkel. A civil szervezet 12 éve küzd az e-cigaretta elfogadásáért, amely már 20 éve létezik, és világszerte mintegy 50 millióan fogyasztják. Általában azt a választ kapják a konzultációk során, hogy még nem áll rendelkezésre elég kutatás, tudományos ismeret róla. „Most ott tartunk, hogy ugyanabból a kutatási anyagból teljesen más végkövetkeztetésre jutnak” az eltérő álláspontot képviselő felek. Kiemelte, hogy rákkeltő anyagot ugyan az e-cigarettában is lehet találni, de azt már kevesebben tudják, hogy az adott esetben az egészségügyi határérték töredéke.

„Nem az a célunk, hogy újból normalizáljuk a dohányzást, hanem az, hogy minél többen tegyék le a hagyományos, borzasztóan rákkeltő cigarettát, vagy ha nem tudják, legalább váltsanak a cigarettához képest kevésbé káros termékre” – hangsúlyozta az egyesület elnöke.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Bucsky Péter
2024. november 9. 06:02 Podcast

Sikeres, innovatív magyar cégekhez kiszámítható oktatás és kutatás is kellene

Csehország és Észtország állva hagyta innovációban Magyarországot. A G7 Podcastban Cséfalvay Zoltánt kérdeztük, hogy mit lehetne jobban csinálni.

Bucsky Péter
2024. október 26. 06:10 Podcast

Sok pénzzel nyomul a Balkánon a kormány, de miért jó ez Magyarországnak?

200 milliárd forint kedvezményes kölcsönt nyújt hazánk Észak-Macedóniának. A térség szakértőjével készített podcastunkból kiderül, hogy mire fordíthatják ezt az összeget.

Holtzer Péter
2024. október 19. 06:04 Podcast

Már azt sem tudjuk pontosan, hogy hány gyerek jár a magyar iskolákba

Egyre kevesebbet tudunk a közoktatásról, pedig szakpolitikai elemzések nélkül át sem lehet gondolni, hogy mit kellene hosszú távon csinálni.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.