Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2021. február 3. 17:08 Adat

A szolgáltatók búslakodnak, az iparban viszont kikezdhetetlen a jó hangulat

Az üzleti helyzet szubjektív megítélését mérő beszerzési menedzserindexek (BMI vagy angolul PMI) januári értékei a feldolgozóipar töretlen optimizmusáról árulkodnak a visegrádi régióban és az eurózónában. Az iparvállalatokat nem érintette a járvány az ünnepekkor sok helyen – például Csehországban – tapasztalt harmadik felfutása, miután a második hullámot is optimistán tudták átvészelni. Sőt, a magyarországi helyzetmegítélés még javult is az utóbbi hónapban, a hazai konjunktúramutató felzárkózott az eurózónában mért szinthez, ahonnan tavaly nyáron leszakadt.

Az ipari termelés volumenindexeinek mostanra elérhető novemberi értékei is azt mutatják, hogy az ágazatot a járvány őszi fellángolása nem érintette meg.

Sajnos a szolgáltató szektort jellemző beszerzési menedzserindexek jóval kevesebb országból érhetők el, mindenesetre az eurózónában a szolgáltatók kilátásai már kevésbé kedvezők. Összességében tavaly nyár közepe óta lassan romló tendencia tapasztalható, aminek következtében már szeptemberben 50 pont alá süllyedt a mutató értéke – ez a pesszimista, rossz üzleti helyzetben lévő vállalkozások többségbe kerülésére utal.

A BMI-hez képest valamelyest más módszertant*Például a jórészt csak gyártást végző feldolgozóipar helyett a tágabb ipari ágazatra vonatkoznak az alábbi statisztikák, amibe többek között a bányászattal vagy az energiatermeléssel foglalkozó cégek is beletartoznak. Továbbá az indexek nulla alatti értékei utalnak a pesszimista, a nulla feletti értékei pedig az optimista vállalatok túlsúlyára. követő, de hasonló céllal készülő uniós konjunktúrakutatás januári eredményei szerint is viszonylag stabil az ipar helyzete. A szolgáltatóké már kevésbé egyöntetű az eurózónában és a visegrádi országokban – Magyarországon például novemberben, a lezárások hónapjában a tavaszi mélypont közelébe zuhant a szektorban az üzleti bizalom, majd a következő két hónapban a fennmaradó szigorú szabályok ellenére visszatért az index a nyári szint közelébe.

A háztartási fogyasztók helyzete sem alakul valami fényesen, különösen a visegrádi országokban. Csehországban, Lengyelországban és Szlovákiában már az áprilisi mélységet közelítik a lakossági konjunktúraindexek, és a nyár vége óta Magyarországon is lassan, de szinte folyamatosan romlik a háztartások helyzetmegítélése. Az eurózónában az utóbbi hat-hét hónapban stagnálás volt tapasztalható e tekintetben.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkDerűlátóbbak lettek az európai iparvállalatok vezetői, mint 2019-ben voltakA járvány második hullámát szinte meg sem érzi az európai feldolgozóipar.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat beszerzési menedzser index bmi konjunktúra konjunktúramutató Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.