A Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának elnöke, Szabó Attila és Merkely Béla rektor új utasítást adott ki, amely ma lépett életbe és visszavonásig érvényes. Ezek szerint azoknak az egyetemi dolgozóknak, akik a koronavírus-oltást nem vették fel, és nem estek át igazoltan a betegségen az elmúlt hat hónapban, kétnaponta gyorstesztet kell végeztetniük.
Az intézkedés az egyetem betegellátásban résztvevő dolgozóira vonatkozik – egészségügyiekre és nem egészségügyiekre egyaránt.*Itt pontosítottuk a cikk szövegét az egyetem kérésére: azokra a dolgozókra nem vonatkozik az intézkedés, akik nem vesznek részt a betegellátásban. A klinikai oktatásban résztvevő hallgatók enyhébb elbírálás alá esnek, nekik hetente egyszer kell gyorstesztet elvégeztetniük (amennyiben nincsenek beoltva). Az utasítás a magyar és a nemzetközi hallgatókra is érvényes.
Az intézménybe bekerülő betegeket pedig akkor is tesztelni kell, ha nincsenek koronavírus-fertőzésre utaló tüneteik.
Bár egy egészségügyi intézményről és oktatóhelyről van szó, az intézkedés mégis jó betekintést adhat abba, hogy
a munkaadók adott esetben milyen követelményeket támaszthatnak majd azokkal a munkavállalókkal szemben, akik nem veszik fel az oltást.
Zemplényi Kinga munkajogász (a SOTE intézkedéseitől teljesen függetlenül, annak bevezetése előtt) azt mondta, általánosságban a munkáltatóknak nincs törvényes joguk arra, hogy megköveteljék a munkavállalóktól a védőoltás beadatását, de felelősek az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek megvalósításáért.
Amennyiben a munkáltató a saját kockázatelemzése alapján előírja a védőoltás szükségességét, akkor köteles a védőoltást és annak költségeit is biztosítani (ez pillanatnyilag az egészségügyben nem releváns, hiszen ott bárki kérheti ingyen az oltást).
A munkáltató ugyanakkor nem tagadhatja meg a munkahelyre való belépést, ha egy munkavállaló nem hajlandó a védőoltásra, mivel annak felvétele önkéntes. Kizárólag abban az esetben lehet a belépés feltételeként kikötni a védőoltást, amennyiben az adott munkakör veszélyesnek minősül, és ezáltal a védőoltás beadása kötelező (de az erre vonatkozó jogszabályok még nem készültek el).
Amennyiben az oltás önkéntes marad, akkor a dolgozó nem kérheti, hogy a nem beoltott munkatársaival az általános szabályoktól eltérő módon bánjanak, vagyis például nem kérheti azt, hogy távolabb ültessenek tőle valakit egy irodában azért, mert nincs beoltva. Ráadásul nem is nyilvános adat az, hogy melyik munkatárs rendelkezik védőoltással, ehhez az adathoz a munkavállalók nem is férhetnek hozzá.
Élet
Fontos