Hírlevél feliratkozás
László Pál
2020. október 3. 12:03 Podcast, Támogatói tartalom

Luczay Péter: Ha jól csináljuk, egy sokkal fenntarthatóbb világ jön el

A megújuló energiatermelés előretörésével egyre fontosabb, hogy a főleg időjárásfüggő termelési kapacitásokat jól ki lehessen egyensúlyozni a teljes magyar villamosenergia-rendszerben.

A G7 podcast vendége Luczay Péter, az Alteo Nyrt. termelés- és kockázatmenedzsmentért felelős vezérigazgató-helyettese. A tőzsdén is jelen lévő Alteo energiatermeléssel, -kereskedelemmel és energetikai szolgáltatásokkal foglalkozik, 2019-ben 25,6 milliárd forint árbevételt ért el.

A stratégiai jellegű energiakészletezés ma nincs megoldva – mondja Luczay Péter. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy Magyarországon jelenleg nem lehetséges nagyobb mennyiségű villamos energiát rövidebb-hosszabb ideig tárolni. Nincsenek magas hegyeink, ahol szivattyús tározókat lehetne építeni, illetve ahol lehetne, ott hatalmas környezeti terheléssel és költséggel járna.

Ifjabb Chikán Attila, az Alteo Group vezérigazgatója (balra) és Luczay Péter a Sinergy Kft. akkumulátoros villamosenergia-tárolójának avatásán a cégcsoport zuglói erőművében 2018. augusztus 23-án. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A szakember szerint 2021-re nagyjából 2 gigawatt időjárásfüggő, megújuló energiaforrás alapú áramtermelő lesz a magyar villamosenergia-rendszerben, 2030-ra pedig ez a szám 5 gigawattra nő majd. Az ilyen típusú termelés előrejelzéséhez már ma is elengedhetetlen a mesterséges intelligencia használata, ennek beállításához azonban emberi tudásra van szükség. Ha mi jól csináljuk a dolgunkat, egy sokkal fenntarthatóbb világ alakulhat ki – tette hozzá Luczay Péter.

Kövesd a G7 Beszélgetéseket Spotify-on, Itunes-on, Overcaston vagy bármelyik podcast-appon.

A podcast készítését az Alteo Nyrt. támogatta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast Támogatói tartalom Alteo áramtermelés podcast támogatói tartalom villamosenergia-rendszer Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Bucsky Péter
2024. november 9. 06:02 Podcast

Sikeres, innovatív magyar cégekhez kiszámítható oktatás és kutatás is kellene

Csehország és Észtország állva hagyta innovációban Magyarországot. A G7 Podcastban Cséfalvay Zoltánt kérdeztük, hogy mit lehetne jobban csinálni.

Bucsky Péter
2024. október 26. 06:10 Podcast

Sok pénzzel nyomul a Balkánon a kormány, de miért jó ez Magyarországnak?

200 milliárd forint kedvezményes kölcsönt nyújt hazánk Észak-Macedóniának. A térség szakértőjével készített podcastunkból kiderül, hogy mire fordíthatják ezt az összeget.

Holtzer Péter
2024. október 19. 06:04 Podcast

Már azt sem tudjuk pontosan, hogy hány gyerek jár a magyar iskolákba

Egyre kevesebbet tudunk a közoktatásról, pedig szakpolitikai elemzések nélkül át sem lehet gondolni, hogy mit kellene hosszú távon csinálni.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.