Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2020. július 25. 19:16 Élet

Semmiképpen ne dolgozzon a nyaralás alatt, aki nem az önuralom nagymestere

Ne dolgozz a nyaralás alatt, de komolyan. Ezt a címet adta a Harvard Business Review annak az írásnak, amelyben egy nemrég végzett saját felmérés adatait mutatja be. A munka és a szabadidő szétválasztásának vagy éppen egybefolyásának ma már könyvtárnyi irodalma van, és tudjuk, hogy milyen sokféle csapdát rejt a határok eltűnése, a HBR azonban most egy újabb szempontot hoz be a témába.

A felmérés ugyanis egyértelműen azt mutatja, hogy a szabadidőben való munkavégzés egy nagyon fontos elemet befolyásol: csökkenti a belső motivációt. Belső motiváció alatt a HBR azt érti, hogy a munkavállaló mennyire érzi érdekesnek, élvezhetőnek és értelmesnek a feladatait.

Az emberek döntő többsége beskatulyázza, azaz kategorizálja az időt. A munkavégzés igazi kezdete hétfő reggel van, a hétvége vagy a nyaralás pedig a szabadidő levakarhatatlan címkéjét kapja. Amikor valaki a szabadidejében (vagy legalábbis az azzal a címkével ellátott időszakban) dolgozik, akkor belső ellentmondásba kerül, mert a természetes várakozásai nem egyeznek a megtapasztalt valósággal (elvileg pihennie kéne, de mégis dolgozik).

A HBR szerint ez az a konfliktus, ami csökkenti a munkavégzés érdekességét, élvezhetőségét, és a felmérés azt is megmutatta, hogy ez a jelenség független a munka típusától vagy akár a jövedelmi, családi körülményektől.

Természetesen nem csak a belső, hanem a külső motivációs tényezők is fontosak. A munka után kapott jövedelem, a család megfelelő életszínvonalának biztosítása, vagy a szakmai elismerések megszerzése erősen motiválhat valakit arra, hogy szabadidejében is dolgozzon. Csakhogy a kutatás szerint ezek a külső tényezők sok esetben nem tudják ellensúlyozni a belső motiváció elvesztése miatti negatív hatásokat. A végeredmény tehát a legtöbb esetben ilyenkor is az, hogy a munkavégzés élvezhetősége csökken, és ez végső soron alááshatja a normál munkaidő alatti motiváltságot is.

A probléma egyetlen megoldása a HBR szerint az, ha a munkavállaló a fejében átcímkézi az időt, vagyis átteszi a szabadidős skatulyából a munkaidő skatulyájába – feltéve, hogy erre tényleg képes. A munkaadónak pedig az az érdeke, hogy a munkavállalója ne dolgozzon azokban az időszakokban, amelyek a szabadidő kategóriában vannak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet felmérés motiváció munka munkaadó munkavállaló szabadidő szabadság Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Fontos

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.