Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2020. július 8. 12:58 Élet

Olyan rosszul étkeztetik dolgozóikat a multik a fejlődő országokban, hogy még a termelékenységük is romlik

Évi 130 és 850 milliárd dollár közötti kárt okoz a fejlődő országokban működő vállalatoknak, hogy a dolgozóik a megfelelő élelmezés hiányában nem tudnak elég jól teljesíteni munkájuk során. Az alultápláltság és az elhízás egyaránt rossz hatással vannak a munkavállalók termelékenységére, akadályozva őket a koncentrált munkavégzésben, ráadásul az érintett dolgozók jellemzően több időt töltenek betegszabadságon.

A Chatham House és a Vivid Economics friss elemzését a Bloomberg ismertette röviden, aminek egyik legfontosabb következtetése, hogy

a multinacionális cégeknek is tenniük kell az egészségesebb táplálkozásért ezekben a térségekben.

Ezek a nagyvállalatok ugyanis nem csak az elméletileg lehetségestől elmaradó munkatermelékenység miatt szenvednek veszteségeket, hanem a hírnevükön is jókora csorba eshet, ha nagyobb figyelem irányul a náluk dolgozó éhező vagy túlsúlyos emberek problémáira. Márpedig erre egyre nagyobb esély van, a koronavírus ugyanis különösen nagy veszélyt jelent az egészségtelenül táplálkozó társadalmi csoportokra, miközben a gazdasági válság tovább rontja az élelmezési lehetőségeiket.

Egy rosszul táplált munkaközösségben kialakuló járványgóc meglehetősen rossz fényt vethet bármelyik nagyvállalat üzletére.

 

A jelenlegi gazdasági károk és fenyegetések mellett hosszú távon is gondot fog okozni, ha nem javul az élelmiszer-ellátás alacsony és a közepes jövedelmű országokban: a rosszul táplált gyerekek testi és szellemi fejlődése elmarad az egészségesen étkező társaikétól, így ők a későbbiekben a munkaerőpiacon is sikertelenebbek lesznek.

A kutatók szerint a szoptató anyák támogatásától kezdve a szűrővizsgálatokon keresztül az egészséges munkahelyi étkezés biztosításáig számos módja van annak, hogy a vállalatok kivegyék a részüket a probléma visszaszorításában. A leginkább érintett ágazatok között a bányászat, az építőipar, a mezőgazdaság, illetve az egészségügy és az oktatás is megtalálható, várhatóan ezekben a szektorokban lesznek a leginkább érdekeltek a cégek abban, hogy a közeljövőben kivegyék a részüket az élelmezés javításából.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet alultápláltság élelmezés multik táplálkozás Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Fontos

Bucsky Péter
2025. április 8. 06:05 Adat, Közélet

Nem az árrés nagysága dönti el, kit kényszerít árcsökkentésre a kormány

Ha ismét le kell győzni az inflációt, akkor az sem baj, ha emiatt a fapados megoldások irányába kénytelenek mozdulni a kereskedők és a szolgáltatók.

Jandó Zoltán
2025. április 7. 16:42 Közélet, Vállalat

Lázár János úgy csinál, mint aki nem érti, hogyan működik a NER

Nekimenne az építőipari multiknak a miniszter, de javaslatával a „luxizó” NER-milliárdosoknak sokkal több kényelmetlenséget okozhat.

Jandó Zoltán
2025. április 7. 11:29 Pénz

Mészáros Lőrinc is tízmilliárdokat bukik éppen Trump vámjai miatt

Donald Trump vámjai olyan tőzsdepánikhoz vezettek világszerte, amilyet az utóbbi években a covid és az ukrajnai háború kezdetén láthattunk.