Két évtizednyi szakadatlan növekedés után az idén várhatóan csökken a megújuló energetikai beruházások összege a világon, ám a technikai fejlesztések így sem állnak le. A német konszern többségi tulajdonában lévő, spanyolországi székhelyű vállalat, a Siemens Gamesa arra készül, hogy 14 megawattos tengeri szélturbinát épít, amelynek rotorátmérője 222 méteres lesz, míg a lapátok 108 méter hosszúak. Ha elkészül, akkor az előbbi két mutatóban felülmúlja majd az amerikai GE jelenleg csúcstartó termékét.
Első ránézésre ez a vetélkedés presztízsalapúnak tűnik, ahol a gazdaságossági szempontok könnyen háttérbe szorulhatnak, ám itt elsősorban nem erről van szó, mert a tengeri szélerőműveknél szoros összefüggés van a méret és a hatékonyság között. Mióta a GE 2018 márciusában bemutatta a jelenleg rekordtartó, alapvetően 12 megawattos Haliade-X névre keresztelt turbináját – amelynél a rotorátmérő 220 méter –, számos megrendelést nyert el, egyebek mellett az Anglia partjainál megvalósítani tervezett, rekordméretűnek ígérkező szélerőmű-farmon.
Ez érthetően nem tetszik a Siemens Gamesának, amely a szóban forgó új termékkel igyekszik megőrizni vagy növelni a jelenleg több mint 50 százalékos*a tengeri (offshore) turbináknál piaci részesedését – írja a Bloomberg. Ha minden jól megy, a főbb paraméterekről SG 14-222 DD névre elkeresztelt turbina prototípusa már jövőre kész lesz, a leendő felhasználók pedig 2024-től vehetik majd birtokba. A német-spanyol vállalat vezérigazgatója szerint máris nagy az érdeklődés a gépezet iránt, az első megrendeléseket már várhatóan idén bejelenthetik.
A Siemens Gamesa jelenlegi legnagyobb turbinájához (amely 11 megawattos, a rotorátmérő pedig 200 méter) képest az új szerkezet 25 százalékkal több energia előállítására lesz képes, de az nem világos, hogy ezzel is rekorder lesz-e. A GE turbinájából ugyanis 14 megawattot is ki lehet hozni, míg a riválisnál értelemszerűen még csak ígéret, hogy 15 megawattra is képes lesz némi tuningolással. Az alapkapacitás egyébként 18 ezer átlagos európai háztartás energiaigényét képes fedezni.
Elvileg nincs akadálya, hogy még ezeknél is nagyobb tengeri szélerőműveket építsenek, de a beszállítók ezzel már nehezen tudnák tartani a lépést, és emellett az összeszerelést végző hajók mérete is egyre inkább gondot okozhat.
Tech
Fontos