Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2020. április 2. 15:13 Adat

Két hét alatt tízmillióan vesztették el a munkájukat az USA-ban

A múlt heti, már akkor is sokkoló 3,3 milliós munkanélküli segélykérelem után ezen a héten még durvább számot tett közzé az amerikai munkaügyi hivatal: 6,6 millió frissen kirúgott regisztrálta magát munkanélküliként. A Covid-19 tehát csak az USA-ban már most tízmillió munkahelyet pusztított el.

Hogy ez miért olyan durva, azt a következő grafikonból lehet könnyen leolvasni (érdemes megvárni, amíg betölt mind a három):

 

Az utóbbi öt évtizedben 162 ezer és 695 ezer fő közötti sávban haladt ez az adatsor. A mostani számok ezzel összemérhetetlenek, legalább tíz magnitúdóval nagyobbak. Ha hozzáadjuk az új adatokat, akkor a korábbi ingadozás nem is látszik, csak egy nagy fektetett L-betű.

A 2008-as válság idején hosszú ideig magasak voltak a segélykérelmek, de ha összeadjuk őket, tízmillióig négy év alatt sem jutottak az aggregált számok. Sőt, ha a válságnak tulajdonítható többletet nem számítjuk, akkor már most kimondható, hogy a járványválság (legalábbis rövid távon) nagyobb gazdasági sokkot okozott, mint a pénzügyi válság. Ráadásul nagy eséllyel még további milliós számok jönnek a következő hetekben, mivel a helyi munkaügyi hivatalok a hírek szerint egyszerűen nem tudják feldolgozni a beérkező kérelmeket.

Ezt a mutatót azért szokták követni az elemzők, mert az egyik leghamarabb nyilvánosságra kerülő mérőszáma az amerikai munkaerőpiac és gazdasági konjunktúra állapotának. Az amerikai munkaerőpiac hagyományosan az egyik meghatározó tényező az ottani fogyasztói bizalom mögött, ami a világgazdasági kereslet egyik legfontosabb hajtóereje. 

Az Egyesült Államokban tehát döbbenetesen gyors a munkaerőpiac alkalmazkodása a járványhelyzethez. Ez két dolognak is köszönhető: egyrészt a járvány kezelése katasztrofális, másrészt a munkaerőpiaci szabályozás hagyományosan nagyon gyenge, különösen az európaihoz képest.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA villámgyorsan terjedő járvány mutatja meg, milyen sebezhető az USAKét hét alatt a 62-szeresére nőtt a napi új megbetegedések száma, hamarosan az USA lehet a koronavírus-járvány gócpontja. Több mély oka is van annak, hogy ilyen rosszul kezelik a válságot.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Fontos

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.