Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2020. április 2. 15:13 Adat

Két hét alatt tízmillióan vesztették el a munkájukat az USA-ban

A múlt heti, már akkor is sokkoló 3,3 milliós munkanélküli segélykérelem után ezen a héten még durvább számot tett közzé az amerikai munkaügyi hivatal: 6,6 millió frissen kirúgott regisztrálta magát munkanélküliként. A Covid-19 tehát csak az USA-ban már most tízmillió munkahelyet pusztított el.

Hogy ez miért olyan durva, azt a következő grafikonból lehet könnyen leolvasni (érdemes megvárni, amíg betölt mind a három):

 

Az utóbbi öt évtizedben 162 ezer és 695 ezer fő közötti sávban haladt ez az adatsor. A mostani számok ezzel összemérhetetlenek, legalább tíz magnitúdóval nagyobbak. Ha hozzáadjuk az új adatokat, akkor a korábbi ingadozás nem is látszik, csak egy nagy fektetett L-betű.

A 2008-as válság idején hosszú ideig magasak voltak a segélykérelmek, de ha összeadjuk őket, tízmillióig négy év alatt sem jutottak az aggregált számok. Sőt, ha a válságnak tulajdonítható többletet nem számítjuk, akkor már most kimondható, hogy a járványválság (legalábbis rövid távon) nagyobb gazdasági sokkot okozott, mint a pénzügyi válság. Ráadásul nagy eséllyel még további milliós számok jönnek a következő hetekben, mivel a helyi munkaügyi hivatalok a hírek szerint egyszerűen nem tudják feldolgozni a beérkező kérelmeket.

Ezt a mutatót azért szokták követni az elemzők, mert az egyik leghamarabb nyilvánosságra kerülő mérőszáma az amerikai munkaerőpiac és gazdasági konjunktúra állapotának. Az amerikai munkaerőpiac hagyományosan az egyik meghatározó tényező az ottani fogyasztói bizalom mögött, ami a világgazdasági kereslet egyik legfontosabb hajtóereje. 

Az Egyesült Államokban tehát döbbenetesen gyors a munkaerőpiac alkalmazkodása a járványhelyzethez. Ez két dolognak is köszönhető: egyrészt a járvány kezelése katasztrofális, másrészt a munkaerőpiaci szabályozás hagyományosan nagyon gyenge, különösen az európaihoz képest.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA villámgyorsan terjedő járvány mutatja meg, milyen sebezhető az USAKét hét alatt a 62-szeresére nőtt a napi új megbetegedések száma, hamarosan az USA lehet a koronavírus-járvány gócpontja. Több mély oka is van annak, hogy ilyen rosszul kezelik a válságot.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.