Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2020. április 2. 09:20 Tech

Egyáltalán nem biztonságos a karantén nagy nyertese, a Zoom

Pillanatok alatt őrült népszerű lett a Zoom nevű videokonferenciás alkalmazás, miután irodisták milliói kényszerültek otthonaikba, távol a megszokott tárgyalóiktól, de iskolák, közintézmények, családok és baráti társaságok is tömegesen kezdték használni. Az alkalmazás biztonságával kapcsolatban azonban súlyos problémák merültek fel, és a program fejlesztőinek még a tavaly nyáron feltárt hibák közül sem sikerült mindet megnyugtató módon elhárítani.

A legnagyobb problémák a program egyszerűségéből következnek: ahhoz ugyanis, hogy szervezzünk egy videokonferenciát, elég a Zoom-tól kapott linket benne egy egyedi azonosítóval körbeküldeni a meghívottak között, akik a hivatkozásra kattintva gyorsan beléphetnek a beszélgetésbe. Ezt az egyedi azonosítót viszont próba-szerencse alapon hackerek is legenerálhatják, akik egycsapásra bejuthatnak az intim magánbeszélgetésektől kezdve a legmagasabb szintű kormányzati értekezletekig bármilyen internetes találkozóba.

Igaz, a szoftver fejlesztői tavaly óta csökkentették annak az esélyét, hogy a kiberbiztonsági szakértők által csak Zoom-rulettnek nevezett próbálkozások sikerrel záruljanak, de még

most sem egyenlő a nullával annak a valószínűsége, hogy egy véletlenszerűen gyártott link egy éppen zajló tárgyalásba vezet.

Sokan ráadásul az egyszerűség kedvéért mindig ugyanazt az azonosítót használják a beszélgetések indításakor, amelyeket értelemszerűen elég csak egyszer megtalálni, onnantól kezdve pedig már csak az a kérdés, hogy éppen akkor próbálkozik-e belépni a szerencsés hacker, amikor az adott felhasználó megbeszélést tart vagy sem. Jelentősen javít a program biztonságán, ha jelszóval védjük a beszélgetéseket, ezzel a lehetőséggel azonban kevesen élnek, és persze érdemes időről időre ellenőrizni, hogy tényleg csak azok vesznek-e részt egy hívásban, akiknek ott a helyük.

Az alkalmazást nem csak azért kritizálják mostanában, mert külső megfigyelők becsatlakozhatnak a beszélgetésekbe. Az Electronic Frontier Foundation szerint videokonferenciák kezdeményezői és az előfizetések adminisztrátorai is sok olyan információt gyűjthetnek, ami érzékenyen érintheti a résztvevőket: megfigyelhetik például, hogy a becsatlakozott felhasználók Zoom ablakát tartják-e megnyitva, illetve, hogy ki mennyi időt tölt a szoftver használatával, honnan és milyen eszközről jelentkezett be, sőt, ha valaki felvételt készít a programon belül egy hívásról, azt is vissza tudják játszani. A múlt héten pedig kiderült, hogy a Zoom iPhone-os alkalmazása a Facebook számára továbbít leginkább a hirdetések pontosabb célzásához felhasználható adatokat.

Miután amerikai iskolák ezrével kezdték használni a szoftvert, New York főügyésze, Letitia James is kérdőre vonta a céget a biztonsági problémákkal kapcsolatban, kiemelve, hogy azok gyors megoldásában korábban sem jeleskedett a Zoom. A személyes adatok védelme mellett komoly gondot jelent a Zoom-bombingnak (-trollingnak) nevezett jelenség is, amikor a becsatlakozó idegenek a csendes megfigyelés helyett megzavarni igyekeznek beszélgetéseket – egy Zoom-on tartott tanóra közben rendkívül problémás lehet, ha egy váratlan résztvevő például pornográf vagy fajgyűlölő tartalmakat oszt meg a gyerekekkel. A vállalat vezetése igyekszik megnyugtatni a felhasználókat és a főügyészt hangsúlyozván, hogy foglalkoznak a problémákkal, de konkrét intézkedéseket vagy változásokat a program működésében egyelőre nem jelentettek be.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech informatikai biztonság kiberbiztonság kibertámadás zoom Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Bucsky Péter
2024. március 28. 12:41 Támogatói tartalom, Tech

Hidrogén-rásegítéses elektromos autóbuszokkal hatékonyabban zöldíthető a hazai buszállomány

Még keresik az ideális alternatív megoldást a buszüzemeltetők, de a Mercedes-Benz hidrogénes megoldása költséghatékony működésével áttörést hozhat a fenntartható közösségi közlekedésben.

Pintér Róbert
2024. március 15. 04:36 Tech, Világ

Már most is nyomasztó a totális megfigyelőrendszer Kínában, de lesz ez még rosszabb

Az új technológiák lehetővé teszik egy digitális szörnyállam létrejöttét, Kína egyre inkább annak intő példája, hogyan ne akarjunk társadalmat építeni.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.