Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2019. november 28. 12:48 Vállalat

Online turkáló startup lett az első litván cég, amit milliárd euróra értékelnek a befektetőik

A litván Milda Mitkute és Justas Janauskas 2008-ban csinált egy honlapot, ahova Mitkute eladó használt ruháit rakták fel. Az ötlet annyira jól sült el, hogy a Vinted névre hallgató használtruha-oldal mára csaknem egy tucat országban működik, többek között például Franciaországban, Németországban, Belgiumban és Spanyolországban. Magyarországon nem lehet a Vinteden vásárolni, de a régióban Lengyelországban és Csehországban is van már helyi Vinted site.

A cég legfrissebb tőkebevonási körében 128 millió eurót kapott több kockázati tőkebefektetőtől (Lightspeed Venture Partners, Sprints Capital, Insight Venture Partners, Accel és Burda Principal Investments), amivel az értéke egymilliárd euró fölé emelkedett. Ez azt is jelenti, hogy a Vinted lett az első litván tech egyszarvú (unicorn), azaz olyan startup, aminek 1 milliárd dollár fölötti az értéke, írja a Bloomberg.

A Vinted árbevétele megtriplázódott 2018-ban, de a 32,9 millió eurós árbevétel mellett 42 millió eurós veszteséget hozott össze, nagyrészt a növekvő marketing kiadásaik miatt. A tőkebevonásból bejövő pénzt az európai terjeszkedésre és új munkavállalók toborzására fogják költeni, de a pénz egy részét jövőbeli cégfelvásárlásokra teszik félre, mondta Thomas Plantenga, a cég vezérigazgatója.

A vezérigazgató szerint abban biztosak, hogy az üzleti modelljük működik, hogy értéket jelent a felhasználóiknak, és hogy nyereségesek tudnak lenni, azonban a fókusz egyelőre az európai terjeszkedésen és a szolgáltatás fejlesztésén van, a pénzügyi forrásaikat ebbe akarják becsatornázni.

Platenga szerint még nem döntötték el, hogy tőzsdére viszik-e a céget a jövőben. “Jelenleg elég nehéz megjósolni, hogy mi lesz a cég jövője pénzügyi szempontból. Semmilyen lehetőséget nem zárunk ki egyelőre, de nincs konkrét tervünk a következő évekre” – mondta.

Litvánia fővárosa, Vilnius az Atomico európai tech szektorról szóló 2019-es jelentése alapján Európa egyik startupfővárosa is. A Vinted tőkebevonása a teljes litván startup színtér jelentőségét is jelentősen növeli. Az Atomico jelentése 13 millió dollárra becsülte a teljes litván tech szcéna éves tőkebevonását 2019-re, ezt növeli most jelentősen meg a Vinted feltőkésítése.

Európában jelenleg nagyjából 100 kockázati tőkével finanszírozott startup ér 1 milliárd dollárnál többet, miközben 2010-ben még csak négy ilyen cég volt. Az elmúlt pár évben komolyan nőtt az unikornisok száma, ahogy egyre több pénz ment kockázati tőkealapokba.

Az Atomico jelentéséből az is kiderül, hogy az amerikai-kínai kereskedelmi háború kedvezett az európai startupoknak, ugyanis ázsiai és amerikai befektetők is előszeretettel kerestek befektetési lehetőséget az európai piacon az elmúlt időszakban. A jelentés szerint 2019-ben ötből egy tőkebevonás esetében volt a befektetők között ázsiai vagy amerikai befektető, miközben ez az arány 2015-ben még csak tízből egy volt. A Vinted sikeressége annak is köszönhető, hogy az európaiak nem idegenkednek a használtruhavásárlástól, egy felmérés szerint az EU-ban 10-ből hatan adtak már el használt ruhát, háromból két ember pedig vett már ruhát használtan.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat divat használtruha Litvánia startup unikornis Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Jandó Zoltán
2024. május 6. 14:24 Adat, Vállalat

Most látszik, mennyire megütötte az oroszokat, hogy nem veszik a gázukat Európában

Az európai piac összeomlása miatt lett közel negyed évszázadnyi nyereséges működés után 2023-ban veszteséges a Gazprom orosz gázóriás.

Jandó Zoltán
2024. május 6. 05:32 Pénz, Vállalat

Nem a Gazprommal lesz a politikai haszonszerzés eszköze a Fradi és a magyar labdarúgás

Mert már régen az. A magyar futballban soha nem alakult ki valódi szponzoráció. A Fidesz hatalomra kerülését követően a baráti pénzeket a politikai motiváció váltotta fel.

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. május 7. 11:08 Adat, Közélet

Magyar egészségügy 2024: inkasszó, eszközhiány, 100 milliárdos adósság

A magyar tulajdonban lévő egészségügyi beszállító cégek lehetnek a kórházi adósságállomány folyamatos növekedésének vesztesei. Több vállalat is elhagyhatja a piacot.

Torontáli Zoltán
2024. május 5. 05:32 Élet, Világ

Már egészen messziről is átjárnak a magyarok Szlovákiába élelmiszerért

Tényleg megéri 80-100 kilométerről rendszeresen kijárni cigiért, sörért, sajtért és sok minden másért? Egyre többen gondolják úgy, hogy igen.

Jandó Zoltán
2024. május 4. 05:07 Adat

Soha nem volt még ilyen enyhe az év eleje Magyarországon

Nemcsak globálisan, Magyarországon is kiugróan magas volt az átlaghőmérséklet 2024 első harmadában. Februárban és márciusban is megdőlt a hőmérsékletrekord.