Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2017. december 22. 19:55 Pénz

Semmi pánik, kriptobefektetők: sokkal nagyobb zuhanást is túlélt már a Bitcoin

Néhány nap alatt értékének 45 százalékát vesztette el a Bitcoin, a legismertebb kriptopénz, amiből sokkal-sokkal többen vettek az utóbbi hónapokban, mint ahányan értenék, hogy egyáltalán mi is ez valójában.

 

(A 10,7 ezres ár csak a napon belüli mélypont volt, a cikk élesítésének időpontjában már újra 13 ezer dollárnál jár.)

Hasonló mértékben esett a többi kriptopénz, így az Ether vagy Bitcoin Cash is. Akik az utóbbi hetekben a hisztéria hatására vásároltak be jelzáloghitelre vagy ruháztak be Bitcoin-bányász szerverparkba, most valószínűleg nem olyan boldogok. De semmi pánik, ez ugyanis messze nem az első eset, hogy összeomlott volna a Bitcoin árfolyama, mégis túlélte mindet, és erősebben jött ki belőlük, mint korábban.

Például 2010-ben, amikor még tényleg csak a legélesebb szemű megfigyelők tudtak a Bitcoin létezéséről, november 6-án az árfolyam 50 dollárcenten is megfordult, aztán zuhanni kezdett, november 10-én 14 centen ütött átmenetileg mélypontot, azaz 72 százalékot zuhant. (Igen, ekkor kellett volna bevásárolni vagy bányászni, de ezt akkor még csak a szervezett bűnözők tudták, vagy talán ők sem.)

 

Aztán 2011 június 8-án 32 dollár közelében volt az akkori buborék csúcsa, négy nappal később viszont már 10,2 dolláron, 2011 november 17-én pedig 1,99 dolláron járt az árfolyam. Zuhanás mértéke: 80,2 százalék.

 

Nyugisabb év volt 2012? Hát, csak egy picit: augusztus 17-e és 19-e között 15,4 dollárról esett a kriptopénz 7,54-re. Ez 51 százalékos zuhanás volt.

 

De ez semmi 2013-hoz képest, amikor már a nagy angolszász gazdasági sajtó is sokat írt arról, hogy mekkora buborék a Bitcoin (érdekes módon az érvek nagyjából ugyanazok voltak mindkét oldalon, mint most: a: “de hát ez pénzként használhatatlan, csak a bűnözőknek és a spekulánsoknak jó”, b: “de a blockchain technológia milyen szuper, éljen a jegybank nélküli fizetőeszköz”). Ebben az évben kétszer is összeomlott: egyszer áprilisban (266 dollár -> 54 dollár), egyszer pedig az év végén (1166 dollár -> 422 dollár). Tehát tavasszal 80 százalékot, ősszel 63 százalékot esett.

 

Ezt nem is heverte ki egy darabig a Bitcoin, ami 2014-et és 2015-et nagyrészt zuhanással töltötte. A 2013 végi, 2014 eleji ezer dollárról egészen 170 dollárra zuhant 2015 január 15-ig. Ez egyben azt is jelenti, hogy közel 85 százalékot esett a megelőző csúcsponthoz képest.

 

És ha valaki azt hitte volna, hogy ez volt a mélypont, ahonnan kezdve egyenesen indult volna a rakétázás a nemrég elért húszezer dolláros csúcs felé, hát az téved: még idén is volt egy kisebb összeomlás, amikor  januárban 1141 dollárról 746 dollárra bucskázott a szuperpénz, ami egy szintén nem elhanyagolható 35 százalék közeli esés.

 

A Bitcoin története a leginkább azt mutatja, hogy mi történik egy olyan eszközzel, aminek kínálata rugalmatlan, fundamentális elemzői eszközökkel reménytelen meghatározni a valódi értékét, viszont nagy körülötte a spekulációs érdeklődés. Természetesen nagyon-nagyon sokat fog ingadozni az árfolyama, szakszóval nagy lesz a volatilitás. Spekulánsok néha felhajtják az árat, majd amikor már mindenki erről beszél és a szomszéd néni is be akar szállni, realizálják a profitot, mindenki menekül, aztán kezdődik az egész elölről.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz bitcoin kriptopénz spekuláció Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Torontáli Zoltán
2025. április 2. 11:12 Adat, Pénz

Fél év után elengedte a miniszterelnök növekedési álmait a kormány

Az év első hónapjai nem úgy alakulnak, ahogy várták, az inflációs előrejelzés is változott, de a minimálbéres megállapodáshoz nem nyúlnak hozzá.

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Fontos

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?