Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2019. október 4. 11:07 Élet, Világ

Kávé, üdítő és kozmetika teszi gazdaggá a legvagyonosabb német családot

A Manager Magazin legújabb rangsora szerint a háztartási vegyipar mellett főleg kávéban, üdítőitalban és parfümben utazó Reimann család a befektetéseit kezelő JAB Holding eredményének köszönhetően 35 milliárdos vagyonnal rendelkezik, és ezzel 2017 után ismét első – letaszítva a trónról a tavaly még jól muzsikáló BMW két fő tulajdonosát, Susanne Klattent és Stefan Quandtot.

A Reimannok üzleti története egészen az 1850-es évekre nyúlik vissza, amikor Karl Ludwig Reimann vegyész közös üzemet alapított Johann Adam Benckiserrel a németországi Ludwigshafenben. Ebből az üzemből nőtt ki később a háztartási vegyszereket gyártó Benckiser, amely az 1950-es évektől kezdve világhódító útjára indította a Calgon vízlágyítót, majd belépett a fogápolási biszniszbe is. A Johann Adam Benckiser nevének kezdőbetűi után elkeresztelt JAB 1966-tól kezdve tulajdonosa az amerikai Coty kozmetikai csoportnak, igaz, a 2013-as tőzsdei bevezetés óta csak 38 százalékban.

A JAB csak a 2010-es években nyitott az üdítőitalok és a kávé, illetve a tea felé, de nagyrészt ennek köszönhető, hogy 2012-ben már a negyedik legvagyonosabb német család lett a Reimann, és azóta is a lista élmezőnyében van.

A Reimannok történetének van egy sokat kritizált, sötétebb korszaka is: a család egyes tagjai nyíltan támogatták a náci párt felemelkedését, és kényszermunkásokat is alkalmaztak a gyáraikban. Bár az unokáknak már semmi közük a múltnak ehhez a szeletéhez, azt a hibát mégis elkövették, hogy az ügyet látszólag habozva, ügyetlenül kezelték, és ezért sok kritika érte őket is. (Ugyanezt egyébként a Quandt-családdal szemben is fel lehet hozni.)

A második legvagyonosabb német jelenleg Dieter Schwarz, a Lidl tulajdonosa, a harmadik BMW után pedig sorrendben az Aldi Süd és az Aldi Nord tulajdonosai következnek, (a lánc mögött álló családi szakítás történetét mi is összefoglaltuk ebben a cikkünkben).

A BMW mögötti vagyon értékének csökkenése mögött egyébként a cég részvényeinek esése áll. A Manager Magazin becslése szerint Németországban összesen 200 eurómilliárdos (személy vagy család) lehet, számuk lényegében nem nőtt az elmúlt évben.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Világ Aldi BMW Leggazdagabb Lidl német Reimann Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. május 4. 05:07 Adat

Soha nem volt még ilyen enyhe az év eleje Magyarországon

Nemcsak globálisan, Magyarországon is kiugróan magas volt az átlaghőmérséklet 2024 első harmadában. Februárban és márciusban is megdőlt a hőmérsékletrekord.

Bucsky Péter
2024. május 3. 04:31 Adat, Közélet

Átformálta a lakáspiacot a kormány a sok százmilliárdos támogatásokkal

A legalább három gyermeket nevelőknél látványos a lakástulajdonosok arányának növekedése, a falvakban pedig fogyni kezdtek az üresen álló házak.

Mészáros R. Tamás
2024. május 2. 04:32 Világ

Egyre több az elektromos autó, egyre több a panasz is Kínában

A kínai vásárlók nagyobb hatótávolságot és jobb tölthetőséget várnak, nő az elektromos autókkal elégedetlenek aránya. Délkelet-Ázsiában ugyanakkor egyre jobban megy a biznisz a kínai gyártók számára.