Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2019. október 4. 11:07 Élet, Világ

Kávé, üdítő és kozmetika teszi gazdaggá a legvagyonosabb német családot

A Manager Magazin legújabb rangsora szerint a háztartási vegyipar mellett főleg kávéban, üdítőitalban és parfümben utazó Reimann család a befektetéseit kezelő JAB Holding eredményének köszönhetően 35 milliárdos vagyonnal rendelkezik, és ezzel 2017 után ismét első – letaszítva a trónról a tavaly még jól muzsikáló BMW két fő tulajdonosát, Susanne Klattent és Stefan Quandtot.

A Reimannok üzleti története egészen az 1850-es évekre nyúlik vissza, amikor Karl Ludwig Reimann vegyész közös üzemet alapított Johann Adam Benckiserrel a németországi Ludwigshafenben. Ebből az üzemből nőtt ki később a háztartási vegyszereket gyártó Benckiser, amely az 1950-es évektől kezdve világhódító útjára indította a Calgon vízlágyítót, majd belépett a fogápolási biszniszbe is. A Johann Adam Benckiser nevének kezdőbetűi után elkeresztelt JAB 1966-tól kezdve tulajdonosa az amerikai Coty kozmetikai csoportnak, igaz, a 2013-as tőzsdei bevezetés óta csak 38 százalékban.

A JAB csak a 2010-es években nyitott az üdítőitalok és a kávé, illetve a tea felé, de nagyrészt ennek köszönhető, hogy 2012-ben már a negyedik legvagyonosabb német család lett a Reimann, és azóta is a lista élmezőnyében van.

A Reimannok történetének van egy sokat kritizált, sötétebb korszaka is: a család egyes tagjai nyíltan támogatták a náci párt felemelkedését, és kényszermunkásokat is alkalmaztak a gyáraikban. Bár az unokáknak már semmi közük a múltnak ehhez a szeletéhez, azt a hibát mégis elkövették, hogy az ügyet látszólag habozva, ügyetlenül kezelték, és ezért sok kritika érte őket is. (Ugyanezt egyébként a Quandt-családdal szemben is fel lehet hozni.)

A második legvagyonosabb német jelenleg Dieter Schwarz, a Lidl tulajdonosa, a harmadik BMW után pedig sorrendben az Aldi Süd és az Aldi Nord tulajdonosai következnek, (a lánc mögött álló családi szakítás történetét mi is összefoglaltuk ebben a cikkünkben).

A BMW mögötti vagyon értékének csökkenése mögött egyébként a cég részvényeinek esése áll. A Manager Magazin becslése szerint Németországban összesen 200 eurómilliárdos (személy vagy család) lehet, számuk lényegében nem nőtt az elmúlt évben.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Világ Aldi BMW Leggazdagabb Lidl német Reimann Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Stubnya Bence
2025. március 26. 06:01 Élet, Vállalat

Temetik az otthoni munkát, de éppen most alakul ki a mindenki számára hasznos formája

Szigorításról szólnak a hírek, pedig stabilizálódik a távmunka szerepe, és egyre inkább látszik, hogy hány irodai nappal kerülhetők el a hátrányai.

Fontos

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?