További milliárdok érkezhetnek a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítványhoz, miután a Magyar Labdarúgó-szövetség a napokban jóváhagyta a szervezet idei sportfejlesztési programját. A kormányfő által alapított és Mészáros Lőrinc által elnökölt akadémiához, ha ügyesen házalnak a cégeknél, ezúttal 2,3 milliárdnyi adóforint kerülhet a tao-rendszer keretein belül.
A tao-rendszer lényege, hogy a vállalkozások nyereségük után fizetett közteher, a társasági nyereségadó, tao egy részét vagy egészét nem a költségvetésbe fizetik be, hanem odaadják azt egy számukra szimpatikus sportklubnak vagy kulturális szervezetnek.
A Felcsútnak most már hagyományosan rendkívül későn, jellemzően december közepén hagyják jóvá a programját. Ez egy normál sportszervezetnek azért jelentene gondot, mert a törvényi határidők miatt a cégek többsége december 20-ig dönt arról, mit kezd tao-jával. Mészáros Lőrinc alapítványánál azonban ez nem szokott problémát okozni. Az elmúlt években nem egyszer előfordult, hogy néhány hét alatt összekalapozták a jellemzően milliárdos nagyságrendű pénzt. Két éve például összesen tíz nap kellett ehhez, és nem egy olyan nap volt, amikor az MLSZ adatbázisa szerint 700 millió forintnál is nagyobb összegben állítottak ki számukra támogatási igazolást.
Azt egyelőre nem tudni, hogy ezúttal mire költik a pénzt, ugyanis a Felcsút még nem hozta nyilvánosságra idei programját. A sportcsarnok, amelyre két év alatt összesen 5,5 milliárdot költöttek jórészt tao-pénzből, mostanra elvileg elkészült, utánpótlás-nevelésre viszont ennél jóval kevesebbet szoktak fordítani, így vélhetően ezúttal is lesz valamilyen nagyobb beruházás.
A felcsúti polgármester akadémiája egyértelműen a tao-rendszer eddigi legnagyobb győztese. Az alapítványhoz illetve a tulajdonában álló, az idén ismét nb1-es felnőtt csapathoz már az előző hat idényben is legalább 13,4 milliárdnyi közpénzhez áramlott ezen a csatornán. Amint korábbi, tao-rendszert bemutató cikksorozatunk egyik írásában már jeleztük Felcsút ezzel nem csak a labdarúgásban, hanem a teljes tao-rendszerben verhetetlen. A második legtöbb támogatást szerző sportszervezet is alig ötödannyi pénzhez jutott ebből a forrásból, mint ők.
A G7 korábban többrészes cikksorozatban foglalkozott a tao-támogatásokkal. Sorozatunkban előbb bemutattuk a tao-rendszert, majd a jégkorong, a vízilabda–, a kézilabda–, a labdarúgó– és a kosárlabda-szervezetek támogatásait, illetve, hogy mely nagyvállalatoktól, állami, illetve kormányközeli cégektől érkezik a legtöbb pénz ezen a csatornán keresztül a sportba.
Közélet
Fontos