Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2019. augusztus 1. 12:01 Pénz, Világ

Tíz éve nem lépett ilyet az amerikai jegybank, mégsem elégedett senki

Jerome Powell amerikai jegybankelnök olyasmit jelentett be szerdán, amire 2008 decembere óta nem volt példa, a Fed ugyanis 25 bázisponttal 2-2,25 százalékra csökkentette az alapkamatot. A Federal Reserve 2015 vége és 2019 eleje között már emelgetett a válság után nullára vágott kamaton, de ezt a normalizálási folyamatot hirtelen megakasztották.

A kamatcsökkentés elég szélsőséges reakciókat váltott ki, többek között:

  • az egyik legfontosabb amerikai tőzsdeindex, az S&P 500 több mint egy százalékponttal esett vissza, hasonló esésre több mint két hónapja volt példa, de a másik nagy index, a Dow Jones is egy százalékpont felett csökkent,
  • a dollár viszont erősödött, az euróval szemben 0,4 százalékponttal csaknem kétéves csúcsra, de úgy általában is a fontosabb pénzekkel szemben, a hat jelentősebb valuta árfolyamát összesítő ICE USA Dollar Index is kétéves rekordszintre erősödött.
  • És bár közvetlen hatása a magyar pénzre nincs az amerikai jegybank döntésének, a világgazdaságon tovagyűrűző hatásokon keresztül a forint árfolyamába is belepiszkált a Fed döntése, ami így több mint kétéves mélypontra, 295 fölé gyengült a dollárral szemben.

A kamatdöntést kísérő sajtótájékoztatón Powell azt mondta, az enyhe vágással nem új kamatcsökkentési ciklus kezdődik el, ugyanakkor azt is elmondta, hogy nem kizárható, hogy a következő hónapokban újra kamatcsökkentés mellett döntsenek, írja a Bloomberg.

A dollár és a tőzsdeindexek eltérő reakciója a jegybankelnök szavainak eltérő olvasatából következik: úgy tűnik, hogy

a cégek inkább arra számítottak, hogy a jegybank nagyobb mértékű vágást jelent be, a pénzpiacok viszont arra, hogy nem kell további csökkenésre számítani.

Powell három dologgal indokolta az enyhe kamatcsökkentés szükségességét: az egyik a Fed által megcélzott két százalékos szinttől elmaradó amerikai infláció, emellett viszont megemlítette még a globális gazdasági növekedés lassulását, valamint az amerikai feldolgozóipart már jelenleg is negatívan érintő kereskedelempolitikai kockázatokat.

Ez utóbbi azért is érdekes, mert Donald Trump elnök hónapok óta azzal nyomasztja Twitteren és más nyilvános megszólalásaiban az amerikai jegybankot és személyesen Powellt, hogy csökkentsék az alapkamatot. (Ezt az indokolja, hogy Trump szerint az alacsony kamatláb segítené az újraválasztási esélyeit.) A sajtótájékoztatón újságírói kérdésre Powell erre is reagált: azt mondta, “soha nem nem vesznek figyelembe politikai szempontokat” a kamatdöntésnél.

Powell arról is beszélt viszont, hogy kihívást jelent a Fed számára, hogy miként reagáljon Trump kereskedelmi háborúja miatt kialakuló világgazdasági feszültségre. “Ilyesmivel korábban nem volt dolgunk, és még mi is tanuljuk, hogy miként alkalmazkodjunk hozzá” – mondta.

Mindenesetre Trump nem volt elégedett a kamatcsökkentés mértékével, Twitteren azt írta, hogy Powell “szokásához híven cserben hagyott minket”, és hogy “nem kap túl sok segítséget a Fedtől”. Trump egyébként Twitteren olyan közgazdászokat is idézett, akik szerint a mostani csökkentés valójában csak annak a beismerése, hogy elhibázott döntés volt a tavaly év végi kamatemelés.

Ezzel egyébként Larry Elliot, a Guardian publicistája is egyetért, aki szerint alapvetően ez volt a fő ok a mostani döntés mögött. Emellett azonban Powellhez hasonlóan még kettőt említ, amik azonban eltérnek a jegybankelnök magyarázatától. Az egyik, hogy szerinte Powell egyszerűen beadta a derekát és engedett Trump nyomásának, a másik pedig, hogy a Wall Streeten beütne a krach, ha az amerikai jegybank nem gondoskodna róla, hogy olcsóbb pénzügyi forrásokhoz juthassanak.

Az enyhe vágással ugyanakkor Elliot szerint Powell és a Fed két szék között a padlóra esett, ugyanis a reakciók alapján Trumpnak és a Wall Streetnek nem volt elég határozott a lépés, ha viszont tartották volna a kamatot, akkor el tudták volna kerülni, hogy úgy tűnjön, mintha nem lennének biztosak abban, hogy pontosan milyen irányt képzelnek el a közeljövőben az amerikai pénzpolitikának.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Világ alapkamat dollár fed forint jegybank monetáris politika Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Avatar
2024. november 14. 10:36 Pénz

Futóhomokra épül az adócsökkentő dubajozás

Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.