Nem életbiztosítás Magyarországon céget indítani: egy év után minden ötödik vállalkozás megszűnik, öt év után pedig csak a harmaduk tartozik a túlélők közé – derül ki a KSH ma megjelent kiadványából.
Hivatalosan összesen 717 ezer működő vállalkozás volt az országban 2017 végén, ebből 363 ezer egyéni vállalkozó, 337 ezer kft. és bt. (részvénytársaságból 4,7 ezer, szövetkezetből, közkereseti társaságból és nonprofit gazdasági társágból pedig egyenként 2-2 ezer darabot számoltak).
Csakhogy ezek valójában igen gyorsan cserélődnek. A KSH öt éven át követi, hogy az adott évben újonnan alapított cégek közül hányan élik meg a nagykorúságot, ebben az esetben az ötéves életkort. A jó hír az, hogy az ötéves túlélési ráta 2017-ben 2011 óta először került 40 százalék fölé, az arányokban ugyanakkor nincs nagy változás.
Az alábbi ábra elmeséli a történetet: a 2013-ban indított vállalatok jellemzőbben jókor ültek rá a hullámra (ekkor volt a magyar gazdaság ciklikus mélypontja, tehát kezdődött a felívelés), az utóbbi években viszont ugyanúgy hullanak a cégek, mint korábban.
A sok kihaló céget magyarázhatja részben a technikai, trükkös indokból alapított cégek nagy száma is, de a mérettel a legális és érdemi tevékenységet végző cégeknél is jelentős gondok vannak. Nagyon kevesen tudnak jelentős méretet elérni, 2017-ben a vállalkozások közül csak 16,4 ezer foglalkoztatott 20 embernél többet, 250 fő feletti foglalkoztatóból pedig csak 1035 darab volt.
A jelenség mögötti okokról bővebben érdemes ezt a tanulmányt elolvasni Palócz Évától és Vakhal Pétertől, ami a tavalyi Társadalmi Riportban jelent meg.
Érdekes módon a legnagyobb kihalás a pénzügyi szektorban van – pontosabb lenne úgy fogalmazni, hogy a hivatalosan pénzügyi tevékenységet megadó cégeknél -, hiszen itt már az első évben megszűnik a cégek 42 százaléka.
Adat
Fontos