Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2019. július 5. 13:05 Adat, Világ

A fejlett világban csak Amerikában szégyenletesen alacsony a hulladék újrahasznosítása

Évente 2,1 milliárd tonna háztartási hulladék keletkezik a világon: ez akkora mennyiség, ami elég lenne 822 ezer olimpiai szabványnak*50 méter hosszú, 25 méter széles és legalább 2 méter mély. megfelelő úszómedence megtöltésére.

A Verisk Maplecroft globális kutatócég által készített tanulmány 194 országban vizsgálta a  hulladék termelődését, és többek között az is kiderült belőle, hogy a szemétnek csak kevesebb mint ötödét hasznosítják újra, és csaknem felétől fenntarthatatlan módon szabadulnak meg.

A cég szeméttermelési indexe az egy főre eső műanyag-, étel-, és veszélyeshulladék termelést összegzi a vizsgált országokban. Az index alapján készített listát az Egyesült Államok állampolgárai vezetik, akik évente átlagosan 773 kiló szemetet termelnek.

Ez a globális kibocsátás 12 százaléka, nagyjából 239 millió tonnányi szemét, ami azért is nagyon sok, mert az USA népessége mindeközben csak a globális népesség négy százalékát teszi ki.

Az amerikaiak átlagosan hétszer annyi szemetet termelnek egy évben, mint a lista alján szereplő etiópiaiak, akik a legkevesebb hulladékot termelik globálisan, de a kínaiaknál is háromszor több szemetet hoz létre az USA lakossága.

A gazdagabb országokra általánosan igaz, hogy többet szemetelnek, egy főre eső felbontásban az USA mellett Hollandia, Kanada, Ausztria, Svájc, Németország, Franciaország és Ausztrália is a lista tetején végzett. Eközben a Föld teljes népességének 36 százalékát kitevő kínai és indiai lakosság csak a globális szeméttermelés 27 százalékát hozta össze. Az ábrán a kék oszlop az adott ország globális népességhez viszonyított népességszámát mutatja, a piros oszlop pedig a globális szeméttermeléshez viszonyított szeméttermelését.

A cég egy újrahasznosítási indexet is összeállított , ennek nagyságát az országokra jellemző újrahasznosítási arány mellett például az is meghatározza, hogy a kormányok mennyire tartják be az újrahasznosításra és szemétgazdálkodásra vonatkozó nemzetközi szerződéseket. 

Az index alapján készített listán az látszik, hogy alapesetben a gazdagabb országok jobbak újrahasznosításban, kivétel ez alól az Egyesült Államok, amely csak az összes szemetének 35 százalékát hasznosítja újra, miközben az ebből a szempontból világelsőnek számító Németországban 68 százalék az arány. A tanulmány ugyanakkor azt is megjegyzi, hogy még a legjobban teljesítő országoknak is lenne hova fejlődnie, ugyanis például a lista hetedik helyén végző Egyesült Királyságban csak 44 százalék az újrahasznosítási arány, és az elmúlt évtizedben nem történt ezen a területen nagy előrelépés.

A tanulmány szerzői szerint az USA gazdagságához képesti lemaradását a politikai akarat hiánya, és az ebből következő elmaradó infrastrukturális beruházások magyarázzák. Ez pedig a közeljövőben komoly problémát okozhat, ugyanis Kína és számos fejlődő ország kezdett importtilalmat alkalmazni arra a szemétre, amit eddig többek között elég nagy részt az USA exportált ezekbe az országokba. Kína, Thaiföld, Vietnám és Malajzia egytől egyig betiltotta a szilárd hulladék importját, vagy a közeljövőben tervezik többek között a műanyag hulladék behozatalának illegálissá tételét.

Az elmúlt időszakban a fejlett és fejlődő országok közötti, szemétszállítmányokhoz köthető konfliktusok is megszaporodtak. Májusban a Fülöp-szigetek elnöke, Rodrigo Duterte egész konkrétan háborúval fenyegette meg Kanadát, miután az észak-amerikai ország nem akart befogadni 69 konténernyi Délkelet-Ázsiából visszaküldött szemetet, amiről kiderült, hogy hibásan minősítették újrahasznosítható műanyagnak. Kanada végül beadta a derekát, és az első adag hulladék már meg is érkezett Vancouverbe. Május végén Malajzia is úgy döntött, hogy visszaküld 3300 tonna műanyag hulladékot az USA-ba, az Egyesült Királyságba, Kanadába és Ausztráliába, június elején pedig Indonézia döntött 49 konténernyi hulladék visszaküldéséről.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Világ amerikai egyesült államok Kína szemét újrahasznosítás Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Jandó Zoltán
2024. május 4. 05:07 Adat

Soha nem volt még ilyen enyhe az év eleje Magyarországon

Nemcsak globálisan, Magyarországon is kiugróan magas volt az átlaghőmérséklet 2024 első harmadában. Februárban és márciusban is megdőlt a hőmérsékletrekord.

Bucsky Péter
2024. május 3. 04:31 Adat, Közélet

Átformálta a lakáspiacot a kormány a sok százmilliárdos támogatásokkal

A legalább három gyermeket nevelőknél látványos a lakástulajdonosok arányának növekedése, a falvakban pedig fogyni kezdtek az üresen álló házak.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. május 6. 05:32 Pénz, Vállalat

Nem a Gazprommal lesz a politikai haszonszerzés eszköze a Fradi és a magyar labdarúgás

Mert már régen az. A magyar futballban soha nem alakult ki valódi szponzoráció. A Fidesz hatalomra kerülését követően a baráti pénzeket a politikai motiváció váltotta fel.

Torontáli Zoltán
2024. május 5. 05:32 Élet, Világ

Már egészen messziről is átjárnak a magyarok Szlovákiába élelmiszerért

Tényleg megéri 80-100 kilométerről rendszeresen kijárni cigiért, sörért, sajtért és sok minden másért? Egyre többen gondolják úgy, hogy igen.

Mészáros R. Tamás
2024. május 2. 04:32 Világ

Egyre több az elektromos autó, egyre több a panasz is Kínában

A kínai vásárlók nagyobb hatótávolságot és jobb tölthetőséget várnak, nő az elektromos autókkal elégedetlenek aránya. Délkelet-Ázsiában ugyanakkor egyre jobban megy a biznisz a kínai gyártók számára.