Kisebb árbevétel, nagyobb bérköltség, mégis növekvő nyereség. Röviden így foglalható össze az ország második legnagyobb cége, az Audi Hungaria Zrt. 2018-as éve. A győri gyárat működtető vállalat tavaly 7,38 milliárd eurós forgalmat hozott össze, ami közel 170 millióval kevesebb az egy évvel korábbinál. Ezzel zsinórban az előző volt a harmadik olyan év, amikor csökkent a társaság bevétele, 2015-ben még majdnem egymilliárd euróval több folyt be a kasszába.
Forintban kifejezve már kicsit kedvezőbb a kép, ez alapján három éve stagnál a forgalom, sőt tavaly kismértékben nőtt is, köszönhetően a magyar fizetőeszköz gyengélkedésének. Más kérdés, hogy az Audi nem véletlenül euróban készíti el a beszámolóit: a Győrben gyártott autókat és motorokat lényegében teljes egészében külföldön értékesítik*A hazai árbevétel 43 millió euró volt a 7,4 milliárdból., nagy részét az anyavállalatnak, az Audi AG-nek, de más testvérvállalatok számára szállítanak Spanyolországba, Indiába és Mexikóba is.
A forgalom csökkenésével párhuzamosan az alkalmazottaknak kifizetett összeg már tavaly is elég látványosan nőtt: a 419 millió euró bő 20 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit. Ez a tendencia vélhetően a jövőben is folytatódik, hiszen a januári sztrájk és az azt követő béremelés a tavalyi számokban még nem látszik, az csak a 2019-es beszámolóban jelenik majd meg.
A kisebb bevétel és nagyobb bérköltség ellenére a vállalat profitja nőtt 2018-ban, méghozzá nem is kicsit. A máshonnan származó bevételeknek és a más jellegű ráfordítások csökkenésének köszönhetően közel 440 millió eurós adózott nyereséget hoztak össze, ötödével többet, mint 2017-ben.
Az itthon is termelő többi német autó- és motorgyártó már korábban nyilvánosságra hozta 2018-as számait. A szentgotthárdi Opel bevétele az Audinál is látványosabban esett: a 2017-es 150 millió euró után tavaly csak 119 milliós forgalmat hoztak össze. A kecskeméti Mercedes ugyanakkor 2018-ban is bővülni tudott, még ha csak kis mértékben is: a 3,56 milliárd euró fél százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál.
Ezzel a három cégnek együttesen – tavalyi átlagárfolyamon – 3526 milliárd forintos bevétele volt, ami 50 milliárddal magasabb a 2017-es adatnál. A növekedés azonban csak a forint gyengülésének köszönhető, euróban 2 százalékkal csökkent a forgalom.
Vállalat
Fontos