Hírlevél feliratkozás
Avatar
2019. március 29. 15:25 Vállalat

Egyre jobban bánhatja a Bayer, hogy megvette a Monsantót

Megalapozottnak találta a világ legtöbbet használt növényvédő szerének rákkeltő hatását egy San Franciscó-i bíróság, és ezért újabb 80 millió dollár megfizetésére kötelezte a világ egyik legnagyobb gyógyszeripari vállalatát, a Bayert. A német cég tavaly vásárolta fel a hírhedt amerikai agrobiznisz vállalatot, a Monsantot. A cég Roundup nevű gyomirtóját régóta támadják, mivel egy glifozát nevű anyagot tartalmaz, aminek a feltételezések szerint rákkeltő hatása lehet.

A Bayer befektetői nem biztos, hogy utólag jó ötletnek látják a Monsanto felvásárlását, hiszen a német vállalat a piaci értékének már több, mint 60 százalékát vesztette el, amióta bejelentették az üzletet. És ezzel még mindig nincs vége a vesszőfutásnak, mivel több hasonló per is folyik az amerikai cég ellen. Az egyik ilyen a Dicamba nevű növényvédő szer, amit a glifozátnak már ellenálló terményekre fejlesztettek ki. A Bloomberg becslése szerint évi egymilliárd dollárt is bukhat a német cég, ha tovább korlátozzák a szer felhasználását.

A Bayer már a második pert bukja ugyanebben az ügyben, az elsőt tavaly nyáron vesztette el. Akkor végül 78 millió dollárt ítélt meg a bíróság a felperesnek, miután a gyógyszeripari vállalat fellebbezett. Mivel a Roundup ellen több, mint 11 ezer keresetet nyújtottak be az Egyesült Államokban, hosszú jogi csatározások elé néz a Bayer. A német vállalat egyébként a mostani ítélet ellen is fellebbez, és továbbra is tagadja, hogy a glifozát tartalmú gyomirtóik rákkeltő hatásúak lennének.

A szer rákkeltő hatásával kapcsolatban nincs megegyezés a tudomány képviselői közt , az Európai Vegyianyag-ügynökség és az EPA szerint az anyag nem rákkeltő, ám az Egészségügyi Világszervezet, a WHO a glifozátot “valószínűleg rákkeltő”-nek minősítette.

A Monsantonak tavalyelőtt megtiltották, hogy az Európai Parlamentban lobbizzon, miután a vállalat nem jelent meg egy uniós meghallgatáson, amin arról az állításról kérdezték volna őket, hogy jogtalanul befolyásoltak kutatásokat a glifozát környezeti és emberi hatásaival kapcsolatban. Az EP, részben ennek hatására 2019 januárjában el is fogadott egy tervezetet, ami szigorítaná a növényvédő szerek elfogadásának és vizsgálatának körülményeit. Az Európai Unióban, bár jogi lépések nem követték a Monsanto terméke körüli bizonytalanságot, már régebb óta szűkül a glifozáttartalmú növényvédő szerek mozgástere. Egy 2017-es állásfoglalás szerint öt éven belül kivezetnék a vitatott anyagot tartalmazó készítményeket és az engedélyeik is ugyanúgy csak 2022-ig szólnak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Bucsky Péter
2024. április 18. 04:32 Adat, Vállalat

Most lehet hibáztatni Brüsszelt: kamionok áradatát szabadítja az utakra

A zöldnek mondott intézkedések a közúti áruszállítást hozzák helyzetbe, ezek hatására várhatóan jelentős mennyiségű vasúti forgalom terelődik kamionokra.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Bucsky Péter
2024. április 4. 04:34 Közélet, Vállalat

Egyre több rossz hitel mögé kell beállnia az államnak, hogy a magyar cégek forráshoz jussanak

Főleg az agrárvállalkozásoknál tolják az állami kezességvállalást annak ellenére is, hogy a hitelfelvevők egyre jelentősebb része végül nem tud törleszteni.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.