Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2019. március 26. 11:21 Adat

Megint rengeteg embert ölt meg az influenza

Nagyon sokan, az utóbbi évek átlagánál 26,2 százalékkal többen haltak meg idén januárban, miközben az élveszületések száma stagnált, derült ki a KSH ma közzétett adataiból. Szám szerint 13,8 ezren haltak meg, ami több mint kétezerrel több a tavaly januárinál. Így aztán a természetes fogyás is közel a duplája volt a szokásosnak: 3300 helyett 6326 fővel lettünk kevesebben egyetlen hónap alatt.

 

Télen mindig több a halálozás, a hideg és száraz időjárás több betegség halálozási kockázatát is emeli. De az évről évre visszatérő influenzajárványok különösen erősen befolyásolják a halálozási rátát. A tavalyi szezonnal ellentétben idén már januárban élesen emelkedett a megbetegedések száma, igaz, a csúcspont csak az 5. héten, tehát már februárban volt. Ezzel szemben tavaly csak február végén volt az influenza-csúcs, és a halálozások száma csak márciusban tetőzött.

 

Hogy lássuk, milyen erős a kapcsolat az influenza és a halálozás között, elég megnézni jobban a 2017-es adatokat. Az alábbi ábrán a vízszintes tengelyen az influenzás tünetekkel orvoshoz fordulók százezer lakosra vetített arányát látjuk, a függőleges tengelyen pedig a heti halálozások számát jelöltük. A két változó között nagyon erős az összefüggés.

 

A 2016-2017-es járvány csúcspontján ezerrel nőtt a heti halálozások száma. Az a szezon még durvább volt, mint a mostani, akkor januárban és februárban együttesen több mint ötezerrel többen haltak meg az átlagosnál. Különösen szomorúak ezek az adatok, ha belegondolunk, hogy az influenza alapvetően megelőzhető betegség, mégis ilyen sokan halnak bele a szövődményeibe.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMinden harmadik magyar halála elkerülhető lenneTavaly 42 ezer magyar halt meg elkerülhető okból. Ez egész Európában az egyik legrosszabb arány.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat ántsz influenza KSH Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Torontáli Zoltán
2025. március 31. 12:18 Adat

Az EU-ban csak a bolgár és a román dolgozó munkája olcsóbb a magyarénál

Bulgáriában 11, Romániában 12,5, Magyarországon pedig 14 euró volt 2024-ben az egy órára jutó teljes munkaerőköltség. Szlovákia, Csehország és Lengyelország ennél egy szinttel magasabb sávban van.

Hajdu Miklós
2025. március 28. 13:29 Adat

Olyasmiről árulkodhat a rekordalacsony születésszám, amiről a kormány hallani sem akar

Ha folytatódik a kedvezőtlen tendencia, az arra utalhat, hogy a családtámogatások csak előrehozták az amúgy is tervezett gyermekek megszületését.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.