Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2019. március 4. 12:31 Pénz

Svájc egy picit ráijeszt a világ pénzmosóira: áttervezik a leggyanúsabb bankjegyet

A globalizált világ árnyoldalában, a transznacionális bűnözők és a fejlődő országok kleptokrata vezetői körében szinte mitikus tisztelet övezi Svájc legnagyobb papírpénz-címletét, az ezer frankost. Ez az a papírpénz, amire váltva a legkönnyebben lehet akár nagy összegeket is fizikailag mozgatni országhatárok között. Egyetlen címlet jelenleg 274 ezer forintot ér, egy kisebb köteggel már egy rózsadombi villa árát is eljuttathatjuk svájci privátbankunk jól őrzött széfjébe.

Nem csoda, hogy nagyon népszerű lett, hiszen ez az első választása bárkinek, aki nem akarja, hogy a bankok jelezzék a hatóságoknak a nagy összegű pénzutalásait, akik aztán kellemetlen kérdéseket tehetnek fel. Népszerű a százdolláros is, de abból tízszer annyi térfogat kell a pénz szállításához. (Tény, Szingapúrban és Brunei-ben van tízezer dolláros bankjegy, ami hétszer annyit ér, mint a svájci ezer frankos – de ezek használata jóval kevésbé elterjedt.)

A svájciak még a németeknél is jobban szeretik az anonimitást adó készpénzt, az országban teljesen szokásos, hogy emberek készpénzben vesznek ékszereket, műtárgyakat vagy akár luxusautókat. A svájci jegybank tanulmánya szerint az ország állampolgárainak 40 százalékának a kezében megfordult legalább egy ezerfrankos a megelőző két évben, és húsz százalékuk rendszeresen fizet készpénzben ezer franknál nagyobb kiadásokat. Az utóbbi öt évben (amióta rendszeres a negatív kamat a folyószámlákon) durván megugrott a lakosság készpénz-felhalmozása, most már az összes Svájcban forgó készpénz 62 százaléka ezer frankos bankjegyben van (összesen 47,3 millió darab van belőlük).

De azért ehhez jelentősen hozzájárulhat a globális korrupció is. Becslések szerint az illegális készpénz-mozgások legfeljebb 1 százalékát kapcsolhatják le a hatóságok.

Ezért évek óta hatalmas a nemzetközi nyomás Svájcon, hogy csináljon valamit ezzel az óriáscímlettel. Megszüntetni ugyan továbbra sem hajlandók, de újradizájnolni igen, és a Bloomberg szerint éppen március 5-én fogják bemutatni az új kinézetű bankjegyet. Ez akár egy hatékony fegyver is lehetne a pénzmosás elleni fellépésre, hiszen ha le kellene cserélni a régi ezerfrankosokat, akkor elő kellene állniuk a tulajdonosoknak, és esetleg el is kellene magyarázniuk, hogy honnan húzták elő ezeket a pénzeket.

De Svájc nem így működik: valószínűleg még évtizedig használni lehet majd a mostani ezerfrankos bankjegyeket.

Ezt abból lehet sejteni, hogy még most is lehet fizetni minden 1995 után kiadott címlettel, de korábbi bankjegy-sorozatok visszahívása után húsz éven át a svájci jegybank bármit bevált, a hetvenes években kiadott címletekre vonatkozó határidő pont jövőre jár le (igaz, azt jelzik, hogy fenntartják a jogot, hogy ilyenkor kérdéseket tegyenek fel a pénz eredetével kapcsolatban, de ez nem törvényszerű). Ez alábbi 1938-ból származó bankjegy azért már nem érvényes:

Az Európai Központi Bank 2016-ban úgy döntött, hogy kivezeti az 500 eurós címletet, amivel hasonlóképpen felmerült, hogy a pénzmosást segítik. Ebből most nyomtatják az utolsó címleteket.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz ezer frank készpénz Svájc Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Avatar
2024. november 14. 10:36 Pénz

Futóhomokra épül az adócsökkentő dubajozás

Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.