Régen nem esett ilyen sok hó egy télen – legalábbis ebben a tudatban éltem és a környezetemben élők közül is páran. A mostani télen talán már negyedszer esett annyi hó Budapesten, hogy ellepte az utcákat, és még a tél felén is alig vagyunk túl.
A saját és a hozzátartozóim – úgy tűnik, homályos – emlékeivel szemben az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) szerint semmi rendkívüli nem történik eddig a télen. Ugyan az előző években valóban többször is enyhébb volt a tél a megszokottnál, a mostani viszont egyelőre jobban megfelel az átlagosnak.
A nekünk elküldött adataik szerint a mostani télen eddig 14 havas nap volt a pestszentlőrinci központi mérőállomásukon, azaz ennyi napon volt havazás vagy havas eső. Ha a tél hátralevő részében is ugyanennyi napon esne hó, az is csak arra lenne elég, hogy utolérjük a két évvel ezelőtti telet, de a tavalyi 44 naptól még így is messze leszünk. Hogy miért tűnt mégis szokatlannak az utcák havas képe, arra magyarázat lehet, hogy a 2010-es években ez sokszor egészen ritkának számított.
Az OMSZ adatai szerint 2014-ben és 2015-ben is összesen egy, illetve két napra maradt meg a hó, vagyis az állomásuk területén mindössze ennyi ideig volt egybefüggő, mérhető vastagságú hóréteg (azért budapesti országokkal dolgozunk, mert erre a télre még nem összesítettek országos adatokat).
2016-ban is mindössze kilenc napig volt egybefüggő hótakaró, viszont az idei télen már 21 ilyen nap volt. A maximális hóvastagság pedig elérte a 15 centimétert, amely kimagasló értéknek számít, legutóbb 2013-ban gyűlt össze ilyen sok hó az állomás területén. Azonban ezek az értékek is messze elmaradnak a kilencvenes évekhez képest.
Az idei januárról tehát az mondható el, hogy januárként viselkedik, és a tavalyi évhez képest ez komoly előrelépés, ugyanis az egész évben mindössze egy hónap időjárása igazodott a korábbi átlagokhoz. Az OMSZ szerint a havazás mértéke és a téli csapadék eloszlása sem szokatlan eddig ezen a télen.
Élet
Fontos