Hírlevél feliratkozás
Avatar
2019. január 11. 14:27 Közélet

Régen rúgtak ki annyi embert, mint a kormány novemberben

A cikk eredetileg az Mfor.hu-n jelent meg.

Tavaly október legvégén rendelkezett a kormány arról, hogy a két hónapos felmondási idő biztosítása miatt mindössze két nap leforgása alatt kell a tárcáknak intézkedniük a több ezer embert érintő leépítésekről a közszférában. A kormányhatározat alapján végül a minisztériumokban 2600 munkahelyet kellett megszüntetni, a háttérintézményekben pedig 4210-et. A 6810 fős leépítés azonban nem minden esetben jelentette dolgozók elküldését, az üres pozíciók megszüntetése is beleszámított.

A döntés hatása a statisztikákban is megjelent. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat novemberre vonatkozó adatai szerint 1884 személy volt érintett csoportos leépítésben.

Ennél több embert 2016 júniusában bocsátottak el utoljára ilyen formában.

Novemberben az NFSZ tájékoztatása szerint az

  • általános közigazgatás,
  • az egészségügy, oktatás, kultúra, egyéb szociális szolgáltatás,
  • a textilszálak fonása
  • és a kötelező társadalombiztosítási ágazatokat

érintette a csoportos leépítés.

A csoportos leépítések 89,5 százaléka Budapesten történt, itt 1688 dolgozót küldtek el. 166 személy Komárom-Esztergom megyében él, és érintett még 17 Bács-Kiskun megyei dolgozó is.

A novemberi adat miatt 2018 már biztosan rosszabb év ebből szempontból 2017-nél, függetlenül a decemberi statisztikától. A tizenegyedik hónappal bezárólag összesen 5173-an voltak csoportos leépítésben érintettek, szemben a 2017 egészére vonatkozó 5158 fővel.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMiután felhizlalta, karcsúsítani fogja a közszférát a kormányMindennel együtt egymillióan dolgozhatnak az állami szférában, ami arányaiban elég soknak számít nemzetközi összehasonlításban.

Az NFSZ adatai szerint novemberben 243 871 nyilvántartott álláskereső volt a munkaügyi hivataloknál regisztrálva; a szám néhány száz fővel alacsonyabb az előző havinál, az egy évvel korábbi szintnél pedig közel 15 ezerrel kevesebb.

Közöttük azonban egyre nagyobb arányt képviselnek az 55 évnél idősebb, hátrányosabb helyzetű álláskeresők. Helyzetük ráadásul még nehezebbé is válhat a jövőben, hiszen a szociális hozzájárulási adóból érvényesíthető kedvezmény megszüntetésével a munkaadók kevésbé lesznek ösztönözve az idősebb munkakeresők felvételére.

Novemberben 61 600 55 évnél idősebb álláskereső volt, ami azt jelenti, hogy az összes regisztrált álláskereső negyede, 25,3 százaléka nyugdíj előtt álló személy. Ilyen magas arányra még egyszer sem volt példa.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA közalkalmazottak többsége visszacsúszott a jövedelmi ranglétránAz egészségügyben és a közoktatásban dolgozók helyzete ugyan javult, a többi költségvetési dolgozóé sokat romlott 2010 és 2016 között.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet álláskeresők csoportos leépítés közszféra Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.