Ahogy már sok helyen megjelent, elválik a világ leggazdagabb embere, az Amazon-alapító Jeff Bezos és felesége. A pár barátságos hangulatú közleményben tudatta ezt néhány órával azt megelőzően, hogy egy amerikai bulvárlap elkezdte beharangozni a szakítással kapcsolatos sztoriját.
Jeff és MacKenzie Bezos 1993-ban házasodott össze, négy gyermekük született. Az üzletember regényíró felesége az első években aktívan részt vett az eredetileg online könyvkereskedőként működő Amazon felépítésében.
Jeff Bezos házassága alatt szerezte a jelenleg 137 milliárd dollárosra becsült vagyonát, ezen pedig Washington állam törvényei szerint – a pár Seattle-ben él, ahol az Amazon központja is van – fele-fele arányban kell osztozni, ha a pár nem állapodik meg másként. A vagyon nagy részét az Amazonban birtokolt körülbelül 16 százalékos részvénycsomag adja, de része a Washington Post napilap és az űriparban utazó Blue Origin nevű cég is.
Ha egyenlően osztoznak, közel 69 milliárd dolláros vagyonával MacKenzie Bezos lesz a világ leggazdagabb nője, kényelmesen megelőzve a jelenlegi listavezetőt, Francoise Bettencourt Meyerst, a L’Oreal-alapító unokáját, akinek vagyona jelenleg 45,6 milliárd dollárt a Bloomberg szerint.
A hírügynökség 500-as milliárdoslistáján szereplő 66 nő közül egyébként 60 öröklés vagy válás révén jutott a vagyonához, hatan számítanak önerőből meggazdagodottnak. A férfiaknál 313-121 az arány a self-made milliárdosok javára. Ha Jeff Bezos vagyona megfeleződik, ismét a Microsoft-alapító Bill Gates lehet a világ leggazdagabb emberek; jelenleg 92,5 milliárd dollárja van.
A vagyon megosztásáról egyelőre semmit sem közöltek Bezosék, egy Amazon-szóvivő pedig csak annyit mondott, hogy Jeff Bezos továbbra is kiemelten foglalkozik a cég ügyeivel. A Bloomberg cikkében megszólaltatott jogászok szerint a közvélemény valószínűleg nem is fogja megtudni a részleteket, mivel mindkét félnek az az érdeke, hogy ne legyen hírverés.
Ekkora vagyon egyenlő megosztása ugyanakkor példa nélküli lenne. Az Oracle-alapító Larry Ellison többször is elvált, de egyik sem érintette a cégben meglévő részesedését. Ugyanez történt a Google-társalapító Sergey Brinnel.
Ezek csendben elrendezett ügyek voltak, de persze botrányos eseteket is fel lehet idézni. Az olajbáró Harold Hammnek kétévnyi pereskedés után 2014-ben 972 millió dollárt kellett kifizetnie az akkor 16,1 milliárdra becsült vagyonából a volt feleségének.
Élet
Fontos