Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. december 6. 10:32 Pénz

Évtizedek óta nem volt ilyen nehéz dolga a befektetőknek

Miközben 2017 elkényeztette a befektetőket, és 2018 is jól indult, év közben egyre több piacon lehetett visszaesést látni. Ez a világ egyes részein eltérő időben zajlott le, de a folyamat végül novemberben Amerikát is elérte. Az ottani statisztikusok pedig nem restek kiszámolni, mi az idei mérleg.

Talán még őket is meglepte, de eredményeik szerint bizonyos szempontból 1972 óta nem volt ilyen nehéz dolguk a befektetőknek. Általában ugyanis az a jellemző, hogy amikor valamelyik típusú befektetés nagyon rosszul teljesít, akkor van olyan, ami viszont hasít. Például a 2008-as részvénypiaci összeomlás idején jól lehetett keresni az amerikai állampapírokkal. A dotkomlufi kipukkanása után, 2002-ben az ingatlanalapok mentek jól. Az abszolút számokat tekintve voltak sokkal nagyobb veszteségeket hozó évek, mint ahogy most kinéz 2018, de megfelelő helyezkedéssel mindig volt esély a nyereségre.

Most viszont nyolc eszközosztály közül egyetlen egy sincs, amely az év eddig eltelt részében több mint 5 százalékos hozamot termelt volna. Az S&P 500 tőzsdeindex legutóbbi záróértéke alapján egy százalék pluszban van 2018-ban, a feltörekvő piaci részvények viszont -12 százalékon állnak. Befektetési minősítésű amerikai kötvényekkel idén eddig 1,6 százalékot lehetett bukni, míg amerikai állampapírokkal 6,4 százalékot.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgy szörnyű év egyik legrosszabb napján vannak túl a befektetőkAz utóbbi hetekben a tőzsdéken már megszokottá vált az árfolyamok ide-oda csapkodása, de tegnap az amerikai piacokon nemcsak a részvények estek, hanem egyebek mellett az olaj és a kriptodevizák is.

Ezeken kívül a nyolc eszközosztályba tartoznak még a nyersanyagok, az ingatlanok, az Amerikán kívüli fejlett világ részvényei, az amerikaiakon belül pedig megkülönböztették a nagy és a kis kapitalizációjú részvényeket.

A számítást elvégző cég, az NDR stratégája, Ed Clissold az okokról azt mondta a Bloombergnek, hogy a szokatlan jelenség a nagy jegybankok fordulatának tudható be. A válság alatt és után az amerikai, az európai és a japán jegybank több ezer milliárd dollárt pumpált a gazdaságba, ami lényegében minden befektetési eszköz árfolyamát az egekbe küldte. Azóta a Fed már elkezdte visszaszívni a pénzeket, de az európai élénkítés is a végéhez közeledik. A piacokon pedig ennek részben már érződik a hatása, részben pedig a további következmények miatt aggódnak a befektetők.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz állampapírok befektetők kötvények részvény Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.

Gergely Péter
2024. április 20. 04:31 Pénz

Az új otthonfelújítási program átrendezheti a lakáshitelek piacát

A támogatás révén több tízmilliárd forint felújítási hitel jut majd a piacra, amelyhez várhatóan jelentős mennyiségű piaci feltételű kölcsön is társul majd.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.