Hírlevél feliratkozás
Szentkirályi Balázs
2017. november 16. 17:24 Vállalat

Óriási átalakulást jelentett be a GE, ami Magyarországot is elérheti

Hatalmas átalakulásra készül a GE, a világ egyik legrégebbi és legnagyobb, egyébként Magyarországon aktív vállalatcsoportja. A céget augusztus óta új vezérigazgató irányítja, aki a befektetőket sokkolva bejelentette a hét elején: a GE sokkal kevesebb bevételre számíthat, mint azt korábban gondolták. A nyereség feleakkora lesz, mint korábban ígérték, az osztalékot is a felére vágják, lesznek kirúgások is, és eladják majd a vállalatcsoport egyes részlegeit.

Ezeken éves szinten négymilliárd dollárt spórol a vállalat, amire szüksége is lesz, ha ki akar mászni az utóbbi évek egyik súlyosabb amerikai nagyvállalati válságból – amit ráadásul háborítatlan gazdasági körülmények között sikerült összehozni. De mégis, hogyan?

A korábbi felsővezetés hibás stratégiai döntések sorát hozta – adta meg a kézenfekvő magyarázatot John Flannery, az új igazgató. Egy halom fontos folyamatot nem vettek észre az igazgató urak, ráadásul pont a GE legfontosabb iparágaiban. Flannery egy hétfői befektetői prezentációban azt is elmondta, hogy a menedzsment teljesen elkötelezett, hogy minden korábbi hibát kijavítson. Azért mindenki nem szépíthet, a 18 tagú igazgatóság felét lecserélik. Ez szokatlan egy ekkora vállalatnál, és jelzi a problémák mélységét – és persze azt is, hogy ez a tökéletes pillanat, hogy az új vezető minden problémát az elődjei nyakába varrva valami újba kezdjen.

A legnagyobb baj a GE szempontjából az, hogy elszámolták magukat, azt hitték, hogy a nap- és szélenergia nem terjed majd ilyen gyorsan. Ez meggyengítette a GE egyik meghatározó, energetikai üzletágát. Itt a fosszilis gázerőművek turbináinak és egyéb alkatrészeinek a gyártásán van a hangsúly, ilyesmikből viszont az utóbbi időben egyre kevesebb fogyott, ezért az üzletág jövedelmezősége meredeken csökkent. A GE vezetői elismerték, hogy nem mérték fel időben a piac átalakulását és a várható irányát, ami miatt a vállalatnak számottevő, már csak olcsóbban eladható raktárkészletei halmozódtak fel, és ez hatalmas veszteséget okoz.

Az új vezérigazgató kijelölte az új, pontosabban a régi irányokat. A jövőben az erőművek technológiai kiszolgálásán, a légiközlekedésen és az egészségügyön lesz a hangsúly, azokon a területeken, ahol már most is erős technológiai alapjai vannak a vállalatnak. Ez nagyon erős összehúzódásra utal egy olyan vállalatnál, ami most még a médiától a vasútig, a vegyipartól a tengerészeti gépgyártásig is érdekelt. Az olaj- és gázipari érdekeltségektől meg is válnak, viszont több erőforrást tesznek a a szélenergia tárolására alkalmas technológiák fejlesztésébe.

A portfólió tisztítása és az előremenekülés már évekkel korábban elkezdődött. A GE megvált a Universal filmstúdióban és az NBC-ben meglévő részesedésétől, vagy értékesítette az egyébként sokáig jól működő pénzügyi és a háztartási gépeket gyártó üzletágát is. Flannery egyik kiszólása arra utalhat, hogy itt nem csak egy szokásos hatékonyságnövelő nagyvállalati ráncfelvarrásról van szó:

ez egy életreszóló lehetőség egy ikonikus nagyvállalat újraalapítására.

A bejelentést kommentáló elemzők szerint öt évig is eltarthat a cégcsoport teljes átalakítása. A sokkhatás nem is maradt el, a vállalat papírjainak árfolyama a 2009-es globális válságidőszak óta nem zuhant napon belül akkorát, mint a hét elején a bejelentés után. Egyébként a 2016 végi, eddigi árfolyamcsúcshoz képest majdnem feleződött a vállalat értéke. Kevés híján százmilliárd dollárral ér kevesebbet, mint az év elején.

A GE mérete miatt az átalakulás hatása globális lehet, amit nehéz lenne pontosan felmérni, nyilván iparáganként változó. Annyit lehet tudni, hogy a döntéssel összességében 20 milliárd dollár értékben terveznek eszközeladásokat. Fontolgatják, hogy eladják az olajmezők kiszolgálására szakosodott Baker Hughes nevű cégben szerzett többségi részesedést. A vállalatbirodalom energetikai üzletágának vezetője, Russel Stokes már be is jelentette, hogy egymilliárd dolláros (270 milliárd forintos) költségcsökkentésre készül a GE Power összehúzásával párhuzamosan, és csökkenti a következő évek értékesítési előrejelzéseit is. Ez magyarra fordítva elbocsátásokat, piacvesztést, átmeneti eladósodást és szigorúbb bérgazdálkodást jelent egyszerre.  

Anélkül, hogy minden részletet látnánk, mindenképpen felmerül, hogy a felvázolt tervek érinthetik a GE magyarországi működését is. Az amerikai cég kilenc üzletágban van jelen nálunk, többek között az olaj- és gáziparban, az energiatermelésben és világításban, a légi közlekedésben és különböző digitalizációval foglalkozó területeken (pdf).

A GE az egyik legnagyobb magyar vállalat tizenegy gyárral, öt k+f és három üzleti központtal.

A cég tizenhárom magyar városban tízezernél is több embernek ad munkát, úgy, hogy közel teljes termelését exportálja, ami – ha alapvetően sérülne – esetleg megérződne a magyar gazdaság összteljesítményén is. A GE Power, ahol a nagy költségcsökkentést tervezik, egy elég nagy gyárral van jelen Magyarországon. Az utóbbi időben is voltak leépítések a GE magyarországi részlegein, a GE Currenttől több száz embert bocsátottak el – igaz, pont ebben az időben jelentették be, hogy az energetikai részleghez tartozó veresegyházi üzemhez felvesznek háromszáz embert.

Megkerestük a GE magyarországi illetékeseit, hogy magyarázzák el az anyacéggel kapcsolatos fejleményeket, és mondják el, mindez hogyan érintheti az itteni működést, de az itteni vezetés egyelőre nem kommentálja a fejleményeket. 

(Fotó:AFP/Europress) 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat GE general electric Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Fontos

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja azok elérését.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.