Nem igazán befolyásolja a képernyő előtt töltött idő a gyermekek alvását, állítja az Oxfordi Egyetem új kutatása, amelyről a BBC írt. Mindez szembemegy a korábbi kutatások eredményeivel, amelyek azt állították, hogy azok a gyerekek, akik túl sokat ülnek a képernyő előtt, nem alszanak eleget.
Az Oxford Internet Institute tanulmánya 2016-os amerikai adatokkal dolgozott, amelyek azt tartalmazták, hogy a hat hónap és 17 év közötti gyermekek mennyit számítógépeztek, okostelefonoztak és mennyi tévét néztek hétköznap.
Az eredmények szerint a digitális eszközöktől leginkább tartózkodó tinédzserek csak egy kicsivel aludtak többet, mint azok a társaik, akik a napjuk jelentős részét képernyő előtt töltötték. Azok a tinik, akik egy percet sem töltöttek képernyő előtt a nap folyamán, átlagosan 8 óra 51 percet aludtak, míg akik 8 órán át nézték a képernyőt, 8 óra 21 percet. A Journal of Pediatrics gyermekgyógyászati folyóiratban publikált tanulmány szerint egy óra a képernyő előtt nagyjából 3-8 perccel kevesebb alvással jár éjszakánként.
A tanulmány egyik szerzője szerint
a megfelelő és elegendő alváshoz sokkal fontosabb a helyes alvási szokások kialakítása, például az, hogy mindig hasonló időben ébredjen a gyermek.
Egyre több techcég, köztük az Apple, a Google és a Facebook is lehetővé tette már, hogy az emberek követhessék, mennyi időt töltenek a képernyők előtt.
Steve Jobs, az Apple néhai vezetőjének gyermekei például nem használhattak iPadet fiatal korukban, de a Microsoft társalapítója, Bill Gates is eltiltotta gyermekeit a mobiltelefonoktól. Tim Cook, az Apple jelenlegi vezetője pedig arról beszélt, hogy nem engedné meg az unokaöccsének, hogy közösségi médiát használjon.
A BBC által megkérdezett brit háziorvos üdvözölte az Oxfordi Egyetem tanulmányát, ám ettől még azt javasolja a szülőknek, hogy lefekvés előtt egy órával kapcsolják ki ezeket az eszközöket. A tanulmány ugyanis az alvás minőségéről nem szól.
Élet
Fontos