Filippov Gábor történész-politológus, a CEU doktori hallgatója még a nyáron írt egy hosszabb esszét a 24.hu-ra, A hibrid ellenforradalom kora címmel, ami váratlanul nagy sikert aratott a közösségi médiában.
A cikk fő állítása az volt, hogy a tekintélyelvű politikusok az utóbbi időben rájöttek arra, hogy stabilabb rendszert építhetnek ki, ha látszólag megtartják a demokrácia kellékeit. Így nincs szükség a költséges erőszakra, és a rendszer sokkal legitimebbnek állíthatja be magát. Ez a hibrid – sem diktatúra, sem demokrácia – rendszer nemcsak Magyarországon alakult ki, több mint ötven országban van vagy volt hasonló politikai rezsim.
A G7 podcast vendége ezen a héten Filippov, akivel átbeszéljük a magyar demokrácia lecsúszását és a félig-meddig tekintélyelvű rendszer kialakulását. Filippov alapvetően optimista, és szerinte azokat a történelmi példákat kellene megvizsgálni, ahol a demokrácia irányába tudott elmozdulni egy olyan versengő autoriter rendszer, mint ami az utóbbi években Magyarországon kialakult – mert ilyenből is van egy tucatnyi. Fasizmusról vagy maffiaállamról viszont nem érdemes beszélni Filippov szerint.
Kövesd a G7 Beszélgetéseket Itunes-on, Overcaston vagy bármelyik podcast-appon! (De csak miután lájkoltál minket Facebookon és feliratkoztál a hírlevelünkre.) A korábbi adásaink itt vannak.
Podcast
Fontos